4.1 C
Jasło
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

21. rocznica powstania Uniwersytetu Rzeszowskiego

Bronisław Sitek i Jurij Andruchowycz zostali uhonorowani tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W uroczystości uczestniczyła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

6 czerwca br. rozpoczęły się obchody 21. rocznicy powstania Uniwersytetu Rzeszowskiego, połączonego z nadaniem godności doktora honoris causa UR.

Prof. Bronisław Sitek oraz dr Jurij Andruchowycz otrzymali tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. To akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.

Podczas uroczystości wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka odczytała list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka skierowany do JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uhonorowanych tytułem Doktor Honoris Causa.

Doceniając dorobek profesor Bronisława Sitka, władze Uczelni wyróżniły cenionego w środowisku specjalistę w zakresie prawa rzymskiego, a także prawa cywilnego. Zasług Pana Profesora dla rodzimej nauki nie sposób dziś przecenić. Wśród Jego licznych dokonań podkreślić trzeba autorstwo setek publikacji, wzorową pracę organizacyjną i dydaktyczną w polskich, jak również zagranicznych ośrodkach naukowych, ale też członkostwo w towarzystwach naukowych, instytucjach badawczych i radach na rzecz rozwoju krajowej kadry naukowej.

Postacią, której rzeszowscy Akademicy nie odmówili osiągnięć na polu nauki oraz kultury powszechnej jest osoba doktora Jurija Andruchowycza – ukraińskiego poety, prozaika, dziennikarza, eseisty i tłumacza, którego dorobek należy obecnie do kanonu europejskiej literatury współczesnej. Spośród licznych dokonań Twórcy należy zaakcentować bogaty dorobek artystyczny osadzony w nurcie ponowoczesnym. Cieszę się, że niektóre z utworów doktora Andruchowycza to owoc współpracy z polskimi pisarzami lub muzykami. Szczególnie doceniam zasługi Pana doktora w zakresie upowszechniania polskiego dziedzictwa za granicą. Nie dziwi fakt, że całokształt Jego prac został uhonorowany prestiżowymi nagrodami o międzynarodowym zasięgu.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj