test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

31. rocznica powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej świętował 31. rocznicę powstania. Funkcjonariuszom oraz pracownikom oddziału wręczono awanse oraz wyróżnienia, natomiast Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG otrzymał sztandar. W uroczystości wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej. Następnie, na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie, odbył się uroczysty apel połączony z nadaniem sztandaru Klubowi HDK PCK  „Vita” przy BiOSG.

Uroczystość była okazją do podziękowania wszystkim, którzy na przełomie lat tworzyli i rozwijali bieszczadzki oddział oraz do przekazania słów uznania kierownictwu, funkcjonariuszom oraz osobom cywilnym, których codzienna praca i zaangażowanie sprawiają, że granice i terytorium naszego kraju są bezpieczne.

– Od ponad 30 lat formacja strzeże bezpieczeństwa naszych granic, wykazując się ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Serdecznie dziękuję funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej za codzienną służbę, za poświęcenie i sprawne mierzenie się z nowymi wyzwaniami, które pojawiły wraz z rozgrywającą się tuż za naszą wschodnią granicą wojną, w kontekście kryzysu migracyjnego i pomocy uchodźcom – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda zwróciła się również do członków działającego przy BiOSG Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Vita”.

– Dziękuję Państwu za propagowanie idei krwiodawstwa, za każdy litr oddanej krwi ratującej życie potrzebującym. Niech Sztandar, który otrzymujecie będzie dla Was podziękowaniem za dotychczasową działalność i stanie się motywacją do kolejnych działań – dodała Ewa Leniart.

W obchodach uczestniczyli: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, starosta przemyski Jan Pączek, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, starosta sanocki Stanisław Chęć, przedstawiciele służb granicznych Ukrainy, szefowie służb mundurowych i instytucji z Podkarpacia, przedstawiciele związków zawodowych, emeryci SG, duchowni oraz funkcjonariusze i pracownicy Bieszczadzkiego OSG.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

***

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał 16 maja 1991 roku w miejsce rozformowanej Bieszczadzkiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP).

Aktualnie ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym z Ukrainą o długości – 239 km oraz ze Słowacją – 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych. Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonuje jedenaście Placówek Straży Granicznej: w Horyńcu-Zdroju, w Lubaczowie, w Korczowej, w Medyce, w Hermanowicach, w Huwnikach, w Wojtkowej, w Krościenku, w Czarnej Górnej, w Stuposianach, w Ustrzykach Górnych. Na granicy ze Słowacją – wewnętrznej granicy Unii Europejskiej zadania służbowe realizowane są przez dwie placówki: w Wetlinie i Sanoku. Jedna placówka umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie-Jasionce.

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG istnieje od 16 lutego 1987 r. W 2022 roku obchodzi jubileusz 35-lecia utworzenia. Obecnie zrzesza ponad 100 członków, w tym funkcjonariuszy, pracowników, emerytów BiOSG oraz członków rodzin. Wszyscy Klubowicze są członkami Polskiego Czerwonego Krzyża. Klubowicze na co dzień oddają krew (indywidualnie oraz grupowo podczas akcji krwiodawstwa), organizują akcje pomocowe, propagują oddawanie krwi oraz szpiku, współorganizujemy imprezy sportowe, współpracują z Zarządem Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, innymi Klubami HDK oraz Grupą Ratownictwa PCK w Przemyślu. Przedstawiciele klubu wchodzą w skład Zespołu ds. popularyzacji honorowego krwiodawstwa przy Komendancie Głównym Straży Granicznej.

fot. BiOSG

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj