test
22.7 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Rodzina 500+ – Ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart oraz Anna Schmidt – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak podkreśliła sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt podczas briefingu prasowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, program „Rodzina 500+” to ogromne wsparcie dla polskich rodzin. Od początku jego trwania, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już prawie 135 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci.

Fot/ Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Na Podkarpaciu wsparcie w formie świadczenia wychowawczego otrzymało średniorocznie prawie 360 tys. dzieci – powiedziała wiceminister Anna Schmidt dodając, że łączna kwota, która trafiła podkarpackich rodzin od początku realizacji programu to prawie 8 mld zł.  – Zachęcam do składania wniosków w formie elektronicznej już od dzisiaj. To prosta i bezpieczna droga – podkreśliła wiceminister.

O szczegółach dotyczących realizacji programu Rodzina 500+ na Podkarpaciu mówiła wojewoda Ewa Leniart. – W zeszłym roku świadczenie wychowawcze otrzymało ponad 216 tys. rodzin. Budżet programu w naszym województwie wynosił 2 mld 221 mln zł. W tym roku jest to kwota 2 mld 238 mln zł – powiedziała wojewoda.

Duża zmiana, ważne terminy!

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Kiedy złożyć wniosek, by zachować ciągłość wypłaty świadczenia?

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Materiał Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj