test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

60 milionów złotych na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki

Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że miasto otrzyma z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dofinansowanie na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Drugą inwestycją, którą dofinansuje ministerstwo jest trwająca właśnie przebudowa basenu przy ulicy Matuszczaka. Na to zadanie Rzeszów otrzyma 12,5 mln złotych.

Dobre dla miasta wiadomości wicepremier Piotr Gliński przekazał podczas konferencji prasowej na stadionie CWKS Resovia:
– Wczoraj podpisałem plan inwestycyjny na ten rok w obszarze inwestycji strategicznych dla sportu. Na tej liście znalazły się dwie inwestycje rzeszowskie. Pierwsza to długo oczekiwane Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne, druga to środki na dokończenie budowy basenu przede wszystkim dla skoczków do wody – powiedział w Rzeszowie wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił zaangażowanie wielu osób w doprowadzenie tej inwestycji do takiego etapu: 
– To nie jest tak, że takie inwestycje realizuje się gdzieś przy biurkach w Warszawie. To są zabiegi, wizyty, rozmowy, pertraktacje zarówno z panem posłem Tomaszem Porębą, panią wojewodą Ewą Leniart, panem prezesem Aleksandrem Bentkowskim – mówił wicepremier Gliński.

Jak ważna dla Rzeszowa jest to inwestycja mówił pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak:
– Za nami jest kolejny etap, którego finałem będzie faktyczne rozpoczęcie budowy tego wspaniałego obiektu. Nie byłoby tego dzisiejszego spotkania, gdyby nie przychylność pana premiera Glińskiego jeśli chodzi o wsparcie, o które prosiłem w kwietniu w gabinecie pana premiera. Nie byłoby także tej wizyty w kwietniu, gdyby nie wsparcie pani wojewody. Tylko wspólnymi siłami samorządu i rządu można planować i przeprowadzać wielkie inwestycje. Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki jest inwestycją bardzo potrzebną dla Rzeszowa. Widzimy tutaj także inne możliwości dla sportu, np. także dla piłki nożnej –  powiedział Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa.

W konferencji uczestniczyli także posłowie: Krzysztof Sobolewski oraz Andrzej Szlachta, a także europoseł Tomasz Poręba.

– Mamy to! Mamy dofinansowanie w wysokości 60 mln zł do wykorzystania z budżetu państwa na wykorzystanie przy budowie centrum w najbliższych latach. To jest bodaj jedno z najwyższych, a być może najwyższe dofinasowanie do tego typu obiektów sportowych w Polsce. To świadczy o tym jak wielką wagę nasz rząd przywiązuje do tego typu obiektów – mówił europoseł, dodając:  I chcę jasno powiedzieć, że gdyby nie te trzy ostatnie miesiące byłoby bardzo trudno, bo w moim przekonaniu wcześnie wola do wybudowania tego centrum, determinacja nie była wyraźna. Jestem przekonany, że tej inwestycji nic nie zatrzyma – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

W projekt powstania PCLA zaangażowana jest wojewoda Ewa Leniart, która również zabrała głos podczas konferencji, podkreślając, że wcześniej brakowało woli do przyspieszenia tej potrzebnej inwestycji.

– Jest w Rzeszowie, w okolicy, mnóstwo młodych ludzi, którzy chcą zajmować się lekką atletyką. Jeżeli poprawimy im warunki to – już teraz mamy mistrzów – a wówczas będziemy wielu mistrzów Europy a może i świata, którzy tutaj zaczną swoją karierę – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda podziękowała prezydentowi Bajdakowi za uporządkowanie wszystkich kwestii związanych z PCLA, bez czego nie można byłoby starać się o dotację z ministerstwa sportu.

Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że byłemu prezydentowi należy się czerwona kartka za brak działań na rzecz powstania PCLA.

– Dzisiaj jest ten moment, kiedy można powiedzieć, że ta kategoria wstydu – nie tylko dla miasta, ale i dla regionu, w którym nie ma stadionu lekkoatletycznego, kończy swoją historię. Ten stadion będzie służył nie tylko dzieciom i młodzieży z Rzeszowa, ale także sportowcom z całego województwa – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.

– To historyczna chwila dla sportu w Rzeszowie. W klubie mamy wielu medalistów zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim, a wszystkie sukcesy osiągaliśmy bez odpowiednich warunków do treningu. Teraz, jestem pewien, będziemy mieć możliwość rozwoju talentu każdego młodego sportowca, niezależnie czy trenuje lekka atletykę czy piłkę nożną. Jestem wzruszony, że uda nam się spełnić marzenia wielu osób – powiedział trener Janusz Mazur, prezes Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

Również działacze Resovii prezes Aleksander Bentkowski i Adrian Rudawski podkreślali, jak ważny jest to moment dla klubu.

– Wszyscy jesteśmy w Resovii wzruszeni, dziękujemy bardzo za te starania i nie możemy się doczekać, kiedy zaczną się prace budowlane – powiedział na koniec Adrian Rudawski – prezes CWKS Resovia S.A.

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Do dyspozycji sportowców ma być m.in. kryta sześciotorowa bieżnia, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców. Projekt PCLA jest gotowy. Teraz miasto przygotowuje dokumenty, aby złożyć pozwolenie na budowę.

Przyspieszenie działań dotyczących budowy PCLA od początku było priorytetem Marka Bajdaka, który w lutym został pełniącym obowiązki prezydenta Rzeszowa. Jak się wówczas okazało do rozpoczęcia inwestycji konieczny był wykup przez miasto 3 działek, gdyż samorząd nie dysponował całością terenu pod PCLA. Był to również warunek konieczny do tego, aby ubiegać się o dofinansowanie z ministerstwa sportu. Zgodę na kupno działek Marek Bajdak otrzymał od radnych na sesji 30 marca.

Miasto musiało kupić dwie działki wielkości ok. 20 arów, które należały do prywatnych właścicieli. Trzecia na rzecz samorządu klub Resovia przekazał bezpłatnie. Zakup i formalności związane z działkami zostały sfinalizowane już 23 kwietnia. Wcześniej prowadzone były w szybkim tempie prace nad podziałem gruntów.

W poniedziałek, 26 kwietnia prezydent Marek Bajdak razem z wojewodą Ewą Leniart spotkali się z wicepremierem Piotrem Glińskim, aby rozmawiać wstępnie o dofinansowaniu tej ważnej dla miasta inwestycji. Już wówczas wicepremier zapewniał, że Rzeszów może liczyć na finansowe wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Podczas wizyty w ministerstwie prezydent Marek Bajdak złożył oprócz wniosku na dofinansowanie budowy PCLA, również wniosek dotyczący wsparcia przebudowy basenu przy ulicy Matuszczaka. W tym przypadku Rzeszów wnioskował o 12,5 mln zł. To połowa kosztów związanych z inwestycją.

Przebudowany basen ma być zapleczem treningowym dla takich dyscyplin sportowych jak skoki do wody, pływanie, pływanie synchroniczne, nurkowanie i piłka wodna. Obiekt ma pełnić rolę profesjonalnego zaplecza treningowego. Mają być w nim także organizowane ogólnopolskie i międzynarodowe zawody sportowe.

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj