24.7 C
Jasło
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Aby historia nie została zapomniana

Już od pół roku, bo od października 2020 r. swoją działalność rozpoczęło Krośnieńskie Archiwum Społeczne. Projekt jest efektem inicjatywnej współpracy seniorki, Pani Krystyny Kogut i przedstawiciela młodego pokolenia – Damiana „Piórko” Ziemby. Do projektu szybko włączyły się nowe osoby, których zapał i chęć działania wsparły rozwój inicjatywy, która skupia się nad jednym z krośnieńskich osiedli.

Archiwum społeczne ma na celu magazynowanie, przechowywanie i udostępnianie zebranych materiałów. Krośnianie jednak podeszli do tematu trochę inaczej. Zebrane archiwalia mają przyczynić się do pogłębiania relacji sąsiedzkich oraz stworzyć przestrzeń do dyskusji społecznych. Krośnikarze, jak mówią o sobie działacze, to nie tylko współcześni skrybowie, którzy, już nie gęsim piórem, zapisują historię, aby przekazać ją kolejnym pokoleniom. To przede wszystkim ludzie spragnieni wiedzy, nowych doświadczeń i chętni do rozwoju. Z tego powodu w ramach Krośnieńskiego Archiwum Społecznego organizowane są około archiwalne warsztaty prowadzone przez specjalnie zaproszonych gości. Już w listopadzie możliwe było wzięcie udziału w cyklu „Krośnikarskie czwartki”, czyli warsztatach historii mówionej i archiwistyki. Styczniowe piątki natomiast zostały poświęcone opowieści i jej zastosowaniu w inicjatywach społecznych.

Korzystając z kilku cieplejszych marcowych dni Archiwum zaproponowało krośnianom spacer fotograficzny po zaułkach Osiedla 1000-lecia. Aktualnie, co poniedziałek, w ramach cyklu “Pogadajmy” zainteresowani mogą spotkać się, oczywiście online, z twórcami inicjatywy – zadawać im pytania, podsuwać ciekawe pomysły, czy po prostu trochę lepiej ich poznać. A już pod koniec kwietnia mieszkańcy i przyjezdni będą mogli podziwiać wystawę “Krosno kiedyś, Krosno dziś”, która zawiśnie na ogrodzeniu jednej ze szkół.

Projekt zostanie zwieńczony Open Space’em, czyli przestrzenią otwartą na dialog, wymianę poglądów i dyskusję nad przyszłością, kolejnymi działaniami czy rozwojem Archiwum. Mieszkańcy, jak i zaproszeni planiści miasta, wypracują mapę potrzeb i tematów, nad którymi trzeba popracować, aby dzielnica była lepiej dostosowana zarówno dla seniorów jak i ludzi młodych. Osiedle jest strefą rewitalizowaną, która boryka się z szeregiem społecznych problemów. Stworzony projekt ma zwiększyć zaangażowanie mieszkańców we współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, oraz w budowanie relacji sąsiedzkich, a szczególnie dialogu międzypokoleniowego.

Źródło: www.krosno.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj