0.1 C
Jasło
sobota, 9 listopada, 2024

Aby historia nie została zapomniana

Już od pół roku, bo od października 2020 r. swoją działalność rozpoczęło Krośnieńskie Archiwum Społeczne. Projekt jest efektem inicjatywnej współpracy seniorki, Pani Krystyny Kogut i przedstawiciela młodego pokolenia – Damiana „Piórko” Ziemby. Do projektu szybko włączyły się nowe osoby, których zapał i chęć działania wsparły rozwój inicjatywy, która skupia się nad jednym z krośnieńskich osiedli.

Archiwum społeczne ma na celu magazynowanie, przechowywanie i udostępnianie zebranych materiałów. Krośnianie jednak podeszli do tematu trochę inaczej. Zebrane archiwalia mają przyczynić się do pogłębiania relacji sąsiedzkich oraz stworzyć przestrzeń do dyskusji społecznych. Krośnikarze, jak mówią o sobie działacze, to nie tylko współcześni skrybowie, którzy, już nie gęsim piórem, zapisują historię, aby przekazać ją kolejnym pokoleniom. To przede wszystkim ludzie spragnieni wiedzy, nowych doświadczeń i chętni do rozwoju. Z tego powodu w ramach Krośnieńskiego Archiwum Społecznego organizowane są około archiwalne warsztaty prowadzone przez specjalnie zaproszonych gości. Już w listopadzie możliwe było wzięcie udziału w cyklu „Krośnikarskie czwartki”, czyli warsztatach historii mówionej i archiwistyki. Styczniowe piątki natomiast zostały poświęcone opowieści i jej zastosowaniu w inicjatywach społecznych.

Korzystając z kilku cieplejszych marcowych dni Archiwum zaproponowało krośnianom spacer fotograficzny po zaułkach Osiedla 1000-lecia. Aktualnie, co poniedziałek, w ramach cyklu “Pogadajmy” zainteresowani mogą spotkać się, oczywiście online, z twórcami inicjatywy – zadawać im pytania, podsuwać ciekawe pomysły, czy po prostu trochę lepiej ich poznać. A już pod koniec kwietnia mieszkańcy i przyjezdni będą mogli podziwiać wystawę “Krosno kiedyś, Krosno dziś”, która zawiśnie na ogrodzeniu jednej ze szkół.

Projekt zostanie zwieńczony Open Space’em, czyli przestrzenią otwartą na dialog, wymianę poglądów i dyskusję nad przyszłością, kolejnymi działaniami czy rozwojem Archiwum. Mieszkańcy, jak i zaproszeni planiści miasta, wypracują mapę potrzeb i tematów, nad którymi trzeba popracować, aby dzielnica była lepiej dostosowana zarówno dla seniorów jak i ludzi młodych. Osiedle jest strefą rewitalizowaną, która boryka się z szeregiem społecznych problemów. Stworzony projekt ma zwiększyć zaangażowanie mieszkańców we współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, oraz w budowanie relacji sąsiedzkich, a szczególnie dialogu międzypokoleniowego.

Źródło: www.krosno.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj