test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Aglomeracja na obszarach transgranicznych UE

„Aglomeracje na obszarach transgranicznych UE” to temat konferencji naukowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska”. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Międzynarodowe spotkanie było okazją do podsumowania i prezentacji projektu „Silne aglomeracje – silne Karpaty”, którego  celem jest poprawa dostępności zasobów kulturowych i przyrodniczych pogranicza z wykorzystaniem rozwiązań strategicznych i innowacyjnych. W trakcie konferencji odbyły się wykłady ekspertów z Polski i Słowacji na temat nowoczesnych technologii w administracji promocji regionów, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju zasobów kultury i przyrody pogranicza oraz ograniczeń i możliwości wynikających ze zmian cywilizacyjnych. Prelegenci podsumowali efekty projektu, analizę marki aglomeracji rzeszowskiej i preszowskiej.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, współpraca polsko-słowacka już od wielu lat rozwija się bardzo prężnie i owocnie, stanowiąc wzór doskonałych stosunków sąsiedzkich. Dzięki wzajemnym relacjom możliwe jest wsparcie takich działań jak m.in.: ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego, usprawnienie infrastruktury drogowej i kolejowej, rozwój gospodarki czy edukacji. Coraz liczniej podejmowane inicjatywy przynoszą korzyści obu stronom i stają się elementem niezwykle potrzebnym, by budować mocne, dobrosąsiedzkie relacje. – Poprzez realizację wspólnych projektów budujemy krok po kroki naszą przyszłość, wzmacniamy potencjał i relacje oparte o wzajemnym zrozumieniu i szacunku – mówiła wojewoda.

Uczestnikami dzisiejszej konferencji, która odbyła się Rzeszowie byli przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, turystyki, ochrony środowiska, przedstawiciele świata nauki.

Projekt „Silne aglomeracje – silne Karpaty” był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014 – 2020. Został  zrealizowany przez Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska” przy partnerstwie Združenie miest a obcí Slovenska.

W wydarzeniu wzięłi udział senator na Sejm RP Stanisław Ożóg, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, dr Tomáš Kašaj, konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Magyar Lorand, poseł do Parlamentu, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa, Michal Kaliňák, dyrektor generalny Biura Związku Miast i Gmin Słowacji, prof. dr hab. inż. Andrzej Szaratadziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, przewodniczący Rady Naukowej Euregionu Karpackiego oraz Dawid Lasek, wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj