11.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Bezpieczeństwo jednym z priorytetów władz regionu

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował dziś w Baranowie Sandomierskim. W trakcie posiedzenia zaopiniowany został Wojewódzkiego Plan Zarządzania Kryzysowego oraz dokonano oceny stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

– Bieżąca analiza sytuacji ma na celu ustalenie poziomu przygotowań do ewentualnego wystąpienia powodzi. By podkreślić poziom bieżących przygotowań wzięliśmy pod uwagę także stan wyposażenia magazynów przeciwpowodziowych. Są one w sposób ciągłu doposażanie w sprzęt  oraz w te środki, które są niezbędne do zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej. A dzisiaj nasze posiedzenie łączymy z przekazaniem sprzętu  z tych magazynów na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego, które będą mogły ich używać na wypadek wystąpienia zdarzeń powodziowych – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowując obrady Zespołu.

Planowanie cywilne i procedury zawarte w zaktualizowanym Wojewódzkim Planie Zarządzania Kryzysowego to początkowy etap, istotny z punktu widzenia uruchamiania algorytmów postępowania. Kluczowym jest dostęp do asortymentu zgromadzonego w magazynach przeciwpowodziowych na wszystkich szczeblach administracji. W regionie funkcjonuje 7 wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych. Największe z nich zlokalizowane są w Tarnobrzegu, Mielcu, Jastkowicach (pow. stalowowolski) oraz w Jaśle. Wybór tych lokalizacji nie jest przypadkowy – to właśnie na tych terenach zagrożenie powodziowe jest największe. (Pozostałe lokalizacje: Jarosław, Sanok, Nowa Sarzyna).

Na wyposażeniu magazynów znajduje się nowoczesny sprzęt: m.in. łodzie wraz z silnikami, agregaty prądotwórcze, pompy szlamowe, mobilne agregaty pompowe, workownice do piasku, quady z przyczepami, osuszacze powietrza, rękawy przeciwpowodziowe, w tym rękawy sorbetowe do minimalizowania zagrożeń chemicznych na rzekach i akwenach wodnych oraz worki na piasek. Od 2018 roku, od kiedy prowadzenie wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych jest zadaniem wojewody, co wynika z nowelizacji prawa wodnego. Na ich utrzymanie i wyposażenie przeznaczono do tej pory ponad 3,5 mln zł. Tylko w tym roku, na zakup niezbędnego asortymentu zaplanowano niemal 1 mln 400 tys. zł.

Dodatkowe wyposażenie użyczono dziś samorządowcom z północnej części województwa. Stacjonarne pakowarki do piasku znajdą się teraz na wyposażeniu: gminy Borowa, Gorzyce, Miasta i Gminy Baranów Sandomierski oraz miasta Stalowa Wola. Wartość tych 4 urządzeń wynosi ponad 105 tys. zł.

Doposażona została także Państwa Straż Pożarna. Strażacy otrzymali pompę wysokowydajną na przyczepie o wartości 179 tys. zł. oraz automatyczną, mobilną ładowarkę do piasku o wartości ponad 100 tys. zł. Łączna wartość tego sprzętu wynosi: 384 tys. zł.

– Dziękuję za ten sprzęt w imieniu  Państwowej Straży Pożarnej, ale także Ochotniczych Straży Pożarnych. Znajdujemy się w widłach Wisły i Sanu, to są te powiaty najbardziej zagrożone powodziowo. Mówię tu o powiatach mieleckim, tarnobrzeskim czy stalowowolskim, gdzie ten sprzęt na pewno się przyda – powiedział w trakcie konferencji nadbryg. Andrzej Babiec – komendant wojewódzki PSP.

Wojewoda  Ewa Leniart podkreśliła także rolę przedsiębiorstwa Wody Polskie, które w ostatnich latach realizowały szereg inwestycji na terenie naszego województwa, podnoszących poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

– Jako Wody Polskie w województwie podkarpackim mamy się czym pochwalić. Od początku powstania przedsiębiorstwa pięciokrotnie zwiększyliśmy na Podkarpaciu nakłady na inwestycje, to samo dotyczy prac utrzymaniowych. Z danych statystycznych wynika, że jeszcze w 2015 r w województwie podkarpackim 65% wałów było  w stanie niedostatecznym. Taki jest raport NIK-u z 2015 r., natomiast już w 2021 r. wały w stanie nieostatecznym to tylko 1%. To pokazuje wymiernie ogrom pracy, jaki poświęciliśmy – jako Wody Polskie – dla bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia –  zaznaczył prezes Wód Polskich  Przemysław Daca.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj