test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Dębicki Powiatowy Kiermasz Wielkanocny 2022

Blisko 30 wystawców prezentowało (10 kwietnia br.) swoje stoiska podczas Kiermaszu Wielkanocnego połączonego z XIV Powiatowym Konkursem na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Na stołach królowały regionalne przysmaki, przepiękne dekoracje, a nowoczesność ciekawie łączyła się z tradycją.

Podczas imprezy było gwarno, kolorowo i świątecznie, a dla wszystkich śpiewały na wesołą nutę Angelika i Amelia Cius, Jagoda Czerwiec, Zuzanna Ryba oraz Natalia Kopek pod kierunkiem Agaty Chciuk-Rokosz.

Każdy mógł popróbować świątecznych specjałów, podpytać o przepisy, metody i pomysły na wykonanie wielkanocnych ozdób. Zwiedzający mogli też kupić prezentowane rękodzieło i wyroby. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza misternie wykonane pisanki.

Uczestnicy XIV Powiatowego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową startowali w czterech kategoriach: najpiękniejsze pisanki, współczesne ozdoby wielkanocne, stół wielkanocny oraz ciasto wielkanocne. 

Przygotowania do konkursu wymagały sporo czasu i wysiłku, jednak nie brakowało chętnych, którzy chcieli podzielić się efektami swojej pracy. O wyborze najlepszych decydowało jury.

Członkami komisji konkursowej byli: 
1.    Anna Mazur – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Dębickiego, 
2.    Lucyna Samborska – powiatowa radna, 
3.    Barbara Bassara-Poprawa – właścicielka Cukierni BASSARA w Dębicy, 
4.    Monika Rojek-Kałek – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy, 
5.    Ryszard Kucab – kierownik Galerii Sztuki MOK w Dębicy, 
6.    Grażyna Jałowiec – dębicka artystka plastyczka.

Każdy z wystawców otrzymał pamiątkowy dyplom oraz bon upominkowy o wartości 70 zł, a zwycięzcy – bony warte od 150 do 500 zł. Wszystkie nagrody ufundował Powiat Dębicki. Wydarzenie, zorganizowane przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

ZWYCIĘZCY KONKURSU w poszczególnych kategoriach:
I.   najpiękniejsze pisanki – Halina Komórek (I miejsce), Joanna i Nela Sasak (II miejsce), Koło Gospodyń Wiejskich w Straszęcinie (III miejsce);
II.  współczesne ozdoby wielkanocne – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bobrowej Woli (I miejsce), Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy (II miejsce), Zakład Aktywności Zawodowej w Dębicy (III miejsce);
III. stół wielkanocny – Koło Gospodyń Wiejskich w Straszęcinie (I miejsce), Koło Gospodyń Wiejskich w Pustkowie Krownicach (II miejsce), Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie (III miejsce);
IV. ciasto wielkanocne – KGW „Górzanki” w Górze Motycznej (I miejsce), Dzienny Dom Pomocy „Dom Symeona i Anny” w Dębicy (II miejsce), Koło Gospodyń Wiejskich w Straszęcinie (III miejsce);
V.  nagroda specjalna przyznana przez Barbarę Bassarę-Poprawę, właścicielkę Cukierni BASSARA w Dębicy – Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie.

Źródło: powiatdebicki.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj