4.1 C
Jasło
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Dębickie obchody 1 marca

Od złożenia wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów Podziemia Niepodległościowego rozpoczęła się w Dębicy trzecia część tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Odsłonięty w 2013 r. na dębickim Rynku monument upamiętnia trzech żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki „Mściciela” zamordowanych dokładnie w tym miejscu 10 lipca 1946 roku.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto ustanowione w hołdzie polskim bohaterom, którzy w strukturach powojennego podziemia walczyli o niepodległość Ojczyzny. Tegoroczne obchody upływają w cieniu wojny na Ukrainie, dlatego też uroczystości miejskie zaplanowano w nieco skromniejszej formie – bez udziału Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz Miejskiej Orkiestry Dętej. Nawiązań do bohaterskiej postawy naszych wschodnich sąsiadów, heroicznie walczących o swoją wolność i niepodległość, nie zabrakło w wystąpieniu starosty dębickiego Piotra Chęćka, który przypomniał, że największego patriotyzmu należy szukać w swoich sercach i duszach.

W dalszej części uroczystości uczestnicy przeszli do kościoła pw. św. Jadwigi, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny oraz bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Piasecki.

Po mszy zgromadzeni udali się na cmentarz wojskowy, gdzie odbył się ceremoniał patriotyczny, modlitwa i złożenie kwiatów pod symbolicznym grobem ppłk. Adama Lazarowicza. Tutaj głos zabrał m.in. Franciszek Batory, uczestnik rozprawy sądowej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, brat zamordowanego mjr. Józefa Batorego, ps. ,,Argus”. Podkreślił, jak ważne jest zaangażowanie młodzieży w pamięć i przekazywanie historii, docenił liczną obecność podczas uroczystości patriotycznych oraz zwrócił się słowami kard. S. Wyszyńskiego: „Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny.”

W niedzielnych (6.03.2022) obchodach Powiat Dębicki reprezentował starosta Piotr Chęciek, wicestarosta Adam Pieniążek, a także członkowie zarządu powiatu: Bożena Osocha, Marek Jaskółka i Andrzej Witek.

Źródło: powiatdebicki.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj