test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Decydenci w punkcie recepcyjnym w Młynach

Minister Adam Niedzielski i komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides odwiedzili punkt recepcyjny w Młynach i teren przejścia granicznego w Korczowej.

Podczas wizyty w Polsce komisarz zapoznała się z sytuacją uchodźców, w tym z potrzebami medycznymi.

Unijnej komisarz i szefowi polskiego resortu zdrowia towarzyszyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która przedstawiła aktualną sytuację w rejonach przygranicznych i kwestie dotyczące pomocy dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie.

– To już dwunasty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. To, co tutaj widzimy, to jeden ze skutków tej agresji. To obraz, który robi potężne wrażenie – mówił minister Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego przy Hali Kijowskiej. – Jesteśmy w trudnej sytuacji, kiedy liczba napływających uchodźców rośnie.  Przybyło ich już ponad 1 mln. Mamy również pierwsze informacje dotyczące pacjentów, którzy trafiają do polskich szpitali. Potrzebujący znajdują opiekę również w punktach recepcyjnych.

– Grupą, na której w tej chwili chcemy się skupić są dzieci. Chcemy, we współpracy z Komisją Europejską, zagwarantować takie rozwiązania, które pozwolą przekazać te dzieci do innych szpitali w Europie, gdzie będzie możliwość dalszego kompleksowego leczenia. Dotyczy to również dzieci onkologicznych – podkreślił minister zdrowia.

– Dziękuję personelowi medycznemu, lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz wszystkim osobom, które są zaangażowane w pomoc Ukraińcom, w pomoc ludziom chorym – powiedział Adam Niedzielski.

Minister podkreślił, że sytuacja, w której się znaleźliśmy to wielki sprawdzian dla nas, ale i dla całej Unii Europejskiej. – To egzamin, w ramach którego musimy wszyscy okazać solidarność. My – Polska – jesteśmy na pierwszej linii tej pomocy, ale chcemy mieć poczucie – i dzięki dzisiejszym rozmowom mam takie poczucie – że za nami stoi solidny partner, który nam pomoże – mówił minister.

– To sytuacja łamiąca serca, widzieć rodziny, które uciekają przed wojną. Państwa UE są otwarte, aby pomagać uchodźcom, wspieramy Polskę w tym wysiłku, tak jak wspieramy Ukrainę. Na tym polega europejska solidarność – powiedziała komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

– Stworzyliśmy europejski system, który pozwala nam na bezpieczne i natychmiastowe transportowanie pacjentów i osób w potrzebie. Zabezpieczyliśmy ponad 10 tys. łóżek szpitalnych w państwach członkowskich – dodała unijna komisarz.

Przed wizytą na granicy minister zdrowia Adam Niedzielski i komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides odwiedzili Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. Rozmowy dotyczyły m.in. pomocy chorym dzieciom z Ukrainy.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj