test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Dni Otwartych Drzwi PODR w Boguchwale

Tysiące mieszkańców regionu odwiedziło w ten weekend Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W tegorocznej edycji Dni Otwartych Drzwi PODR połączonych z XXIII Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych zaprezentowało się blisko pół tysiąca firm.

To nie tylko święto podkarpackich rolników, ale to święto wszystkich ludzi mieszkających na Podkarpaciu – mówił Robert Pieszczoch, dyrektor PODR. 

Organizator zapewnił, że wystawa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno konsumentów, jak i wystawców. 

Jest tutaj ponad 470 firm z całej Polski, od Pomorza przez Mazowsze po Śląsk. Oczywiście najwięcej jest wśród nas rolników z województwa podkarpackiego – poinformował Pieszczoch. 

Dyrektor PODR dodał, że wśród blisko 500 firm prezentujących swoje produkty w Boguchwale,  przeszło 80 to stoiska wystawców zwierząt. 

Do odwiedzających ośrodek przy ul. Suszyckich zwróciła się także wojewoda Ewa Leniart, która odniosła się do trwającej na Ukrainie wojny i wiążących się z nią niebezpieczeństw w zakresie dostaw i produkcji żywności. 

Ta nadzwyczajna sytuacja sprawia, że będzie ona miała konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, Europy i świata. Dzięki pracy polskich i podkarpackich rolników jesteśmy pod tym względem bezpieczni. Jest to możliwe dzięki temu, że Polska pozostała wierna rodzinnym gospodarstwom rolnym – stosunkowo niewielkim, ale jakże ważnym w kwestii realizacji produkcji rolnej, niezależnej od globalnych uwarunkowań – mówiła wojewoda. 

Ewa Leniart nawiązała także do tradycyjnie wręczanych w Boguchwale nagród dla producentów rolniczych. 

  • Choć nasze gospodarstwa nie są powierzchniowo największe i są prowadzone w trudnych warunkach klimatycznych, to potrafimy produkować artykuły rolno-spożywcze i hodować zwierzęta, które znajdują uznanie w ramach takich konkursów jak Agroliga, ale przede wszystkim znajdują uznanie konsumentów – powiedziała wojewoda.

W wydarzeniu uczestniczyli także: poseł do PE Bogdan Rzońca, posłanka Teresa Pamuła, poseł Kazimierz Gołojuch, poseł Fryderyk Kapinos, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącym Jerzym Cyprysiem. Nie zabrakło samorządowców z całego Podkarpacia, przedstawicieli urzędów i agencji wspierających produkcję rolniczą i producentów żywności. 

Podczas imprezy, postanowieniem Prezydenta RP, za zasługi w działalności na rzecz rolnictwa, Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Stanisław Bartman – wieloletni pracownik PODR i radny województwa podkarpackiego. Aktu dekoracji dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Na wystawie można było zapoznać się z dorobkiem hodowlanym podkarpackich rolników, prezentujących bydło mleczne i mięsne, owce i kozy, króliki i inne zwierzęta futerkowe, konie, alpaki, pszczoły oraz drób użytkowy i ozdobny. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy i konkursy z udziałem zwierząt.

Na terenie ośrodka odbyła się również  wystawa maszyn i sprzętu rolniczego. Imprezę uzupełniały doświadczenia uprawowe, prezentowane na 18 ha polu doświadczalnym PODR. Można było poradzić się pracowników agencji rolniczych, instytutów, szkół, związków hodowców, firmy doradczych, hodowlanych, paszowych, chemizacyjnych i mechanizacyjnych w zakresie hodowli, uprawy, pozyskania środków finansowych i marketingu. 

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj