7.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Dodatkowe środki dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

3 mln zł trafi do Uniwersytetu Rzeszowskiego na zakup nowoczesnej aparatury do nanospektroskopii. Podkarpacką uczelnię odwiedził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Sensem uniwersytetu jest jego rozwój – rozwój w zakresie badań naukowych, rozwój w zakresie wdrożeń tych pomysłów, które wykluwają się w uniwersyteckich laboratoriach. Rozpoczynamy nowy rok od bardzo ważnego akcentu – mówił rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek, otwierając konferencję prasową, podczas której ogłoszono informację dotyczącą pozyskania przez uczelnię środków na zakup nowoczesnej aparatury, która pozwoli rozszerzyć działalność naukową.

– Uniwersytet Rzeszowski pokazuje, że można rozwijać się na wielką skalę, że można rozwijać nowe kierunki niezwykle ważne również z punktu widzenia interesu państwa polskiego i społeczeństwa polskiego. Przykładem jest tutaj kierunek lekarski – powiedział podczas wizyty na Podkarpaciu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek informując, że pod koniec ubiegłego roku została podjęta decyzja w sprawie zwiększenia subwencji o kwotę 3 mln zł z przeznaczeniem na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego uczelni. Jak zaznaczył minister, nowa inwestycja dotyczy „urządzenia niezwykle ważnego z punktu widzenia diagnostyki lekarskiej, diagnostyki medycznej w dziedzinie onkologii”.

Środki zostaną przeznaczone na zakup aparatury do nanospektroskopii (nanoIR), co pozwoli Uniwersytetowi na prowadzenie badań dotyczących obrazowania pojedynczych komórek nowotworowych uzyskiwanych od pacjentów.

O specyfice systemu naniIR, który pozwala mierzyć, diagnozować z bardzo małego obszaru mówił dr hab. Józef Cebulski, prof. UR.

– Za pomocą tego urządzenia będziemy mogli mierzyć bezpośrednio komórki. Takie pierwsze wstępne badania przeprowadziliśmy z moimi współpracownikami w Karlsruhe. I ponieważ było to obiecujące, poprosiłem pana rektora o taki wniosek i ten wniosek znalazł uznanie – mówił prof. Cebulski.

– Niewątpliwie to ważny moment dla społeczności Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale także dla całego Podkarpacia. Stawiamy na rozwój uczelni wiedząc, że to gwarancja rozwoju kadr, a kadry to to, co najcenniejszego posiada Podkarpacie. Dziękuję ministrowi Przemysławowi Czarnkowi za to, że pozytywnie odniósł się do wniosku rektora Sylwestra Czopka oraz opinii wojewody odnośnie do zasadności zakupu tego urządzenia. Budowanie naszego kapitału to przede wszystkim rozwój, także poprzez doposażenie sprzętowe, Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest to gwarancja rozwoju naszego województwa, a to wszystko służyć będzie społeczności lokalnej – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas spotkania na Uniwersytecie Rzeszowskim.  

W dzisiejszym briefingu prasowym uczestniczyli również sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, podkarpaccy parlamentarzyści Teresa Pamuła i Kazimierz Moskal oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj