8.3 C
Jasło
piątek, 23 lutego, 2024

Drodze ekspresowej S19 nadano nazwę „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”

Kierowcy zyskali ok. 47 km nowej trasy ekspresowej na Lubelszczyźnie. Drodze ekspresowej S19 nadano nazwę „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”. Do Janowa Lubelskiego przyjechali wicepremierzy: Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin. W uroczystości udział wzięła także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Dziś istnieje wielki plan na przeszło 600 mld euro, żeby z Międzymorza stworzyć pewną całość i ta droga jest elementem tego całego planu, dlatego powinna ona nosić imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński w trakcie uroczystości oddania do użytku kolejnych odcinków drogi.  

Budowa S19 w województwie lubelskim rozpoczęła się w drugiej połowie 2019 roku i została podzielona na sześć odcinków o łącznej długości ok. 75 km. W czerwcu tego roku oddany do ruchu został ok. 8 km odcinek od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie.  16 grudnia 2021 r. udostępnione zostały cztery kolejne fragmenty Via Carpatii: Lublin – Niedrzwica Duża, obwodnica Kraśnika, Kraśnik – Janów Lubelski oraz obwodnica Janowa Lubelskiego

Jak zapewniał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, kolejne odcinki szlaku zostaną oddane do ruchu jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Ostatnie prace trwają na fragmencie drogi pomiędzy Sokołowem Małopolskim a Kamieniem. Natomiast wczoraj w siedzibie resoru infrastruktury ogłoszony został przetarg na realizację odcinka z Dukli do Barwinka.

Droga ekspresowa S19 jest częścią ważnego międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. Trasa przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. W Polsce będzie przebiegać przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj