2.4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Duże pieniądze na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach zabytkowych na Podkarpaciu

Na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach zabytkowych w naszym województwie została przeznaczona kwota prawie 9,4 mln zł. O szczegółach mówiły dziś na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot.

– Wojewódzki konserwator zabytków dokonał rozpoznania wniosków o dotacje na utrzymanie i konserwację obiektów zabytkowych w naszym regionie. Łączna pula przyznanych środków to  9 mln 392 tys. zł. W ustawowym terminie złożono łącznie 359 wniosków, z czego pozytywnie rozpatrzono 230 – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dodała, że potrzeby związane z utrzymaniem zabytków będących ważnym elementem  budowy tożsamości narodowej, dobrodziejstwem dla mieszkańców naszego regionu, dla kultury i dziedzictwa polskiego są bardzo duże. – Rokrocznie kwota przyznawanych dotacji jest wykorzystywana w sposób bardzo sprawny przez właścicieli obiektów zabytkowych – zaznaczyła.

Komisja, pod przewodnictwem podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, pozytywnie zaopiniowała 126 wniosków na zabytki nieruchome na kwotę 5 580 000,00 zł oraz 104 wnioski na zabytki ruchome na kwotę 3 812 000,00 zł.

 – W ocenie wniosków, które wpłynęły do urzędu konserwatorskiego zwracaliśmy uwagę na wiele aspektów, oczywiście oceniając wartość tych obiektów, co do których były składane wnioski, ale też analizując je pod względem sposobu prowadzenie wcześniejszych prac konserwatorskich, tego jak właściciele dbają o te obiekty, jak starają się o pozyskanie środków finansowych. Prawie połowa wniosków dotyczy dawnego województwa przemyskiego, w następnej kolejności krośnieńskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego – mówiła podczas konferencji podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot.

Wśród dofinansowanych obiektów znalazły się te o wybitnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Podkarpacia – o najstarszej proweniencji, szczególnie znaczące w zabytkowej przestrzeni miejskiej  i krajobrazie kulturowym regionu. Przykładowe zadania to konserwacja  polichromii kościoła parafialnego w Gawłuszowicach, konserwacja i restauracja elewacji Kamienica Orsettich w Jarosławiu, konserwacja ołtarza bocznego  pw. św. Józefa w Klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku czy konserwacja polichromii w osiemnastowiecznym kościele OO. Franciszkanów w Przemyślu.

Lista dotacji dostępna na stronie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu (wuozprzemysl.pl).

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj