11.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Stalowej Woli

W stalowowolskim Centrum Aktywności Seniora odbyła się promocja książki Romana Niwierskiego pt. ”Świadectwo Zagłady. Niemieckie obozy pracy przymusowej dla Żydów w Rozwadowie i Stalowej Woli”. Obecni na spotkaniu mieli okazję wysłuchać refleksji autora na temat powstania publikacji, a także otrzymać książkę wraz z jego autografem. O oprawę muzyczną spotkania zadbali panowie: Janusz Hadała oraz Janusz Turek – nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli. 

Stalowa Wola właśnie w ten sposób uczciła pamięć Ofiar Holocaustu, w związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Książka Romana Niwierskiego przywołuje wspomnienie o pomordowanych w niemieckich obozach w Rozwadowie i Stalowej Woli. Daje nam szansę poznania i zrozumienia czasów eksterminacji, jako doświadczeniu ogólnoludzkiemu. Jest hołdem dla żyjących tu przez stulecia rozwadowskich Żydów i świadectwem pamięci o ich zagładzie. Jak zaznaczył podczas spotkania autor książki, pamięć o Holokauście winna być przestrogą przed powtarzaniem zbrodni przeciw ludzkości i częściowym zadośćuczynieniem dla bezimiennych ofiar.  

Podziękowania i gratulacje w imieniu prezydenta miasta Stalowej Woli oraz przewodniczącego Rady Miejskiej złożył autorowi radny Rady Miejskiej w Stalowej Woli Mariusz Bajek – wiceprzewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu. 

-Dziękuję i jednocześnie gratuluję panu Romanowi Niwierskiemu za tę publikację, która jest wyjątkowa ze względu na to, że przywołuje pamięć o pomordowanych w niemieckich obozach w Rozwadowie i Stalowej Woli. Wielu z nas zapewne nie wiedziało, że takie obozy w ogóle istniały – zaznaczył radny Mariusz Bajek. 

Organizatorem wydarzenia był prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj. Patronat honorowy nad promocją książki objęli: senator RP Janina Sagatowska oraz poseł na Sejm RP Rafał Weber. 

Źródło: stalowowawola.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj