7.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Dzień Samorządu Terytorialnego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się konferencja z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowania osobom zasłużonym w działalności społecznej i samorządowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest corocznie 27 maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. Święto obchodzone jest w związku z uchwałą Sejmu z 2000 r., podjętą z okazji 10-lecia samorządu terytorialnego.

Rzeszowskie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Farnym w Rzeszowie pod przewodnictwem  ks. bp. Jan Wątroby, Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Następnie parada przedstawicieli samorządów terytorialnych przeszła ulicami Rzeszowa, aby wziąć udział w konferencji okolicznościowej, która odbyła się w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Obchody zostały zorganizowane przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

Uroczystość rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

Podczas konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wraz z pełnomocnikiem ds. rodzin Rafałem Czuprykiem wręczyła nagrodę specjalną „Podkarpacki samorządowiec bliski Rodzinie – Amicus Familiae”. Laureatem  szóstej edycji konkursu został wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, który otrzymał honorowy certyfikat w podziękowaniu za aktywne działania z zakresu wsparcia i pomocy rodzinom, które przynoszą istotne i trwałe efekty dla społeczności lokalne.

– Dzisiejsza uroczystość ma szczególny wymiar, ponieważ w polskiej tradycji, historii samorządność odgrywa szczególne miejsce. Obchodząc Dzień Samorządu Terytorialnego mają Państwo powód do dumy. Ponad 30 lat istnienia polskiego samorządu to cały szereg sukcesów, będących wynikiem ciężkiej pracy polskich, także i podkarpackich samorządowców i niewątpliwie udziału polskiego społeczeństwa w budowaniu struktur naszego państwa. Władza samorządowa jest  partnerem dla władzy rządowej. Województwo podkarpackie jest doskonałym tego przykładem, a wszelkie kryzysy, które dotykają nasz region są tego sprawdzianem – mówiła wojewoda podkreślając, że  ostatnie lata pokazały, jak niespodziewanie pojawić się mogą nowe wyzwania, którym trzeba szybko i skutecznie sprostać.

Wojewoda odniosła się do zagrożeń i kryzysów, z jakimi trzeba było się zmierzyć – do czasu epidemii COVID-19 i wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą.

– Dla nas, mieszkańców regionu, dla władz rządowych, samorządowych 24 lutego okazał się dniem sprawdzianu. Po raz kolejny – drodzy samorządowcy – podjęliście trud i sprawnie realizowaliście nałożone zadania w bardzo bliskiej współpracy zarówno z wojewodą podkarpackim, jak też ze wszystkimi agendami rządowymi, a w szczególności ze służbami mundurowymi. Wszystkim Samorządowcom zaangażowanym w pomoc uchodźcom jestem bardzo wdzięczna, ponieważ doskonale zdaję sobie sprawę, jak duży był to wysiłek. Jednakowo dziękuję najmniejszym przygranicznym gminom, większym miasteczkom i dużym miastom, które zaangażowały się w pomoc – powiedziała Ewa Leniart.

– Dziękuję przedstawicielom władz samorządowych za to, że wykazaliście się niezwykłą organizacją, zrozumieniem, solidarnością wobec uchodźców wojennych z Ukrainy, wobec siebie nawzajem, angażując różne środowiska w tę pomoc, która trwa do dzisiaj – dodała wojewoda.

Podczas wydarzenia uhonorowano osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju samorządności na poziomie lokalnym i regionalnym. Wśród wyróżnionych Odznaką Honorową Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych znalazła się wojewodą podkarpacki Ewa Leniart, której Zarząd przyznał Złotą Odznakę Honorową PSST za wzorową organizację służb ratowniczych, mundurowych  i cywilnych Województwa Podkarpackiego oraz opiekę i pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Spotkanie było także okazją do wręczenia nagród i nominacji w ramach Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa. W tegorocznej  edycji wzięło udział 64 jednostki samorządu terytorialnego. Kapituła wyłoniła zwycięzców w trzech głównych kategoriach: najlepszy wójt, burmistrz i starosta. W gronie laureatów znaleźli się: wójt gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba oraz starosta powiatu bieszczadzkiego Marek Andruch.

Kapituła Konkursu przyznała również nagrody specjalne w następujących kategoriach: gmina przyjazna przedsiębiorcom, dobre miejsce zamieszkania, ekologiczna gmina, inwestycja roku, rewitalizacja roku, samorząd przyjazny energii, sport, turystyka, rekreacja, dziedzictwo kulturowe, samorząd przyjazny rodzinie, opieka wczesnorozwojowa i senioralna, jednostki samorządu terytorialnego w sieci Internet.

Ważnym punktem było wręczenie Nagrody dla Społeczności Lokalnej Miasta Przemyśla „W uznaniu za wyjątkowe zaangażowanie w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy”. W imieniu społeczności Przemyśla nagrodę odebrał prezydent miasta Wojciech Bakun.

Wyróżnienie honorowe trafiło również do „Sołtysa Roku”, którym został Tadeusz Stefanik – sołtys Przybyszówki, który posiada pięćdziesięcioletni staż pracy w służbie na rzecz gminy i lokalnej społeczności.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj