test
17.7 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Dzień Unii Europejskiej w WSPiA

Blisko 200 uczniów, studentów oraz zaproszonych gości uczestniczyło w obchodach szóstego Dnia Unii Europejskiej w WSPiA. Wydarzenie pod hasłem „Młodzi w Unii” zorganizowali studenci z Parlamentu Studentów WSPiA, Kliniki Przedsiębiorczości oraz Koła Naukowego Prawników Administratywistów. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, w tym Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej z wartościowymi nagrodami.

Od dwóch dekad Polska należy do wspólnoty krajów Unii Europejskiej. Członkostwo to przyniosło wiele pozytywnych zmian, w tym przede wszystkim otworzyło młodym ludziom drzwi do rozwijania swoich pasji i zdobywania umiejętności w nowocześnie wyposażonych pracowniach uczelnianych. Dało także szansę uczestnictwa w licznych stażach i programach wymiany naukowej.

Tegoroczny Dzień Unii Europejskiej w WSPiA odbył się pod hasłem „Młodzi w Unii”. Rozpoczynając wydarzenie prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA podkreślił, jak ważna dla młodego pokolenia jest integracja z Unią Europejską i jakie korzyści za sobą niesie. – O tym, że Unia jest w młodych świadczą wyjazdy na Erasmusa, staże unijne, znakomita frekwencja młodych na wyborach do europarlamentu. Czyli krótko mówiąc, młodzi są tą grupą osób, która rozumie nasze członkostwo w Unii, która chce być w Unii i ma ugruntowany pogląd na Unię. Od tych dwudziestu lat to już druga generacja młodych, która Unię zdecydowanie popiera – mówił do uczniów i studentów Rektor WSPiA.

Witając uczestników Dnia Unii Europejskiej, Teresa Kubas-Hul Wojewoda Podkarpacki, wykładowca WSPiA przypomniała jakie znaczenie dla WSPiA ma członkostwo w UE. – Cieszę się, że możemy porozmawiać o Unii Europejskiej, o młodych w Unii Europejskiej. To bardzo dobra okazja, bo dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii. Studenci naszej Uczelni doskonale to odczuli, bo mogli korzystać z różnego rodzaju dobrze płatnych staży. Gry, które są tutaj wystawione – warte blisko 3 mln zł – udało się zakupić ze środków Unii Europejskiej.

Wojewoda Podkarpacki nawiązała także do słów Rektora WSPiA, który zwracał uwagę na to, iż obecne pokolenie może swobodnie podróżować i przekraczać granice Unii Europejskiej. – My nie mogliśmy swobodnie poruszać się po krajach europejskich. Musieliśmy najpierw wystąpić o wizę, mieć paszport. Nie mogliśmy jeździć i studiować na wymarzonej uczelni europejskiej. Wy macie te możliwości. Możecie na wakacjach wyjechać do dowolnego kraju, żeby pracować. Dlatego pamiętajcie o tym i doceniajcie to, że wasi rodzice, to starsze pokolenie, to my mieliśmy marzenie, żeby być krajem członkowskim Unii Europejskiej, a wy korzystajcie z tych marzeń – powiedziała Teresa Kubas-Hul.

Unia Europejska to rodzina

– Unia to taka rodzina i my w rodzinach też nieraz się spieramy, mamy inny punkt widzenia, z czymś się nie zgadzamy, ale wiemy, że rodzina jest największą wartością. Unia Europejska jako rodzina państw to nasze bezpieczeństwo, nasze szanse, to wasza przyszłość i wasze możliwości – zaznaczyła witając uczestników Elżbieta Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Podkreślała również, że Unia Europejska ma wiele do zaoferowania młodym ludziom, w tym staże, program Erasmus+ czy Wolontariat Europejski i zachęcała, aby pukać do różnych instytucji, w tym także do europosłów, bo to niesamowita przygoda oraz szansa na budowanie pewności siebie.

Ile wiesz o Unii Europejskiej?

Następnym punktem programu był Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej organizowany w formie krótkiego testu złożonego z 15 pytań. Udział w rywalizacji wzięło aż 120 osób.

Najlepszy okazał się student „Bezpieczeństwa Wewnętrznego” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, Kamil Janusz. Odpowiedział on poprawnie na wszystkie pytania w najkrótszym czasie. Oprócz nagród rzeczowych otrzymał także zwolnienie z opłaty za studia przez dwa miesiące. Drugie miejsce zajęła Laura Płachta, uczennica Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, która także odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania, jednak zajęło jej to nieco więcej czasu. Na trzecim miejscu, odpowiadając poprawnie na czternaście pytań, uplasowała się studentka naszej Uczelni, Aleksandra Świerczek. Wyprzedziła o minutę Szymona Krawca, ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Piąte i szóste miejsce zajęli studenci „Bezpieczeństwa wewnętrznego” w WSPiA, Aneta Wojnar oraz Tomasz Adamek. Wszystkie osoby zajmujące miejsca I-VI otrzymały cenne upominki ufundowane przez Rektora WSPiA.

W trakcie obchodów Dnia Unii Europejskiej wręczono także nagrody laureatom ósmej edycji Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie.

Młodzi w Unii

W środowe popołudnie nie zabrakło także merytorycznych debat i wymiany poglądów. O tym, co młodzi ludzie oczekują od Unii Europejskiej, a co sami mogą od siebie dać, a także jak mogą kształtować Unię, dyskutowali podczas panelu: Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki, wykładowca WSPiA, specjalista ds. funduszy unijnych; Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz dr Grzegorz Krzeszowski, wykładowca WSPiA. Zaproszeni goście odpowiedzieli także na liczne pytania publiczności. Przebieg dyskusji moderował prof. Krzysztof Eckhardt, Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Stosunków Międzynarodowych WSPiA.

Quizy i konkursy

Częścią obchodów Dnia Unii Europejskiej w WSPiA były quizy i konkursy. Uczniowie i studenci sprawdzali swoją wiedzę w europejskim Kole Fortuny. Dużej wiedzy o Unii Europejskiej wymagała od nich także gra Gwiezdny Express. Zainteresowani mogli zmierzyć się z trudnymi pytaniami w quizach KAHOOT. Jeden z nich dotyczył znajomości flag oraz terytorium UE, a drugi – powszechnej wiedzy na temat UE. Na chętnych czekała także gra „Misja: Labirynt”, wymagającej dużej współpracy i strategicznego myślenia.

Dzień Unii Europejskiej zorganizowali studenci z Parlamentu Studentów WSPiA, Kliniki Przedsiębiorczości oraz Koła Naukowego Prawników Administratywistów. Imprezę poprowadziły studentki Faustyna Pyrek, Marlena Bereś oraz Roksana Wilk.

Materiały: WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj