test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Gala z okazji Święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

W Filharmonia Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się gala z okazji Święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wydarzenie uświetnił koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Doroczne Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich imienia generała brygady Mieczysława Boruty-Spiechowicza przypada na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich.

W koncercie galowym z okazji 29. rocznicy powstania brygady wziął udział, w mieniu wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr.

– Drodzy Podhalańczycy! Wojska górskie z których się wywodzicie odegrały znaczącą rolę w polskiej historii. To właśnie wasi poprzednicy, walcząc dzielnie u boku Andrzeja Galicy w pierwszych latach niepodległości odważnie bronili granic nowo powstałego państwa. Następnie, biorąc udział w licznych starcia i potyczkach II wojny światowej, po raz kolejny udowodnili, że Polaków nigdy nie opuścił duch walki, a odzyskanego państwa, tak łatwo nie oddadzą. Ten duch ciągle w nas jest – ciągle tli się w naszych żołnierzach – dodając sił i odwagi to przeciwstawiania się nowym wyzwaniom – mówił wicewojewoda.

Radosław Wiatr przekazał również Podhalańczykom najserdeczniejsze życzenia z okazji corocznego święta.  – Drodzy Żołnierze! Z okazji waszego Święta życzę Wam męstwa, hartu ducha i autentycznego patriotyzmu. Niech służba na rzecz Polski przyniesie Wam wiele sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz stanowi źródło osobistej satysfakcji.

W trakcie wczorajszej  uroczystości zostały wręczone statuetki Harnasia oraz Honorowe Odznaki Pamiątkowe 21 BSP. Zostały także wręczone Wojskowe Odznaki Górskie I stopnia (złote).

***

21 BSP składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, 21 BSP jako lekki związek taktyczny jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych humanitarnych i stabilizacyjnych.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj