– Każda społeczność, miasto, naród, kraj zaczyna się od rodziny, od najmniejszej komórki stanowiącej fundament naszego funkcjonowania. Nasze działania powinny się do niego odwoływać – mówił wczoraj Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli podczas seminarium w ramach projektu Gmina Szczęśliwych Rodzin. Celem projektu jest wywołanie zmiany społecznej polegającej na usytuowaniu dobra rodzin w centrum działań wspólnoty na wszystkich poziomach jej funkcjonowania. Stalowa Wola jest jedną z 8 wybranych miejscowości w całej Polsce, gdzie realizowane są pilotażowe warsztaty zarządzania gminą.
Gmina Szczęśliwych Rodzin, jest edycją samorządową zeszłorocznego programu Polska Szczęśliwych Rodzin, realizowanego w ramach konkursu grantowego „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
– Chcemy wzmocnić współpracę pomiędzy liderami środowisk prorodzinnych w Polsce, tym razem na poziomie gminnym. Jesteśmy głęboko przekonani, że rodzina jest fundamentem całej naszej wspólnoty. Jest ważna – nie tylko dla każdego z nas indywidualnie, ale także w szerszym kontekście społecznym – mówią koordynatorzy programu Polska Szczęśliwych Rodzin.
Dlatego w ramach spotkań w 8 gminach z 8 województw, koordynatorzy projektu spotkają się z ekspertami z instytucji publicznych, samorządów i organizacji pozarządowych, by wspólnie wypracowywać rozwiązania wzmacniające rodzinę i wspólnotę lokalną. W ramach seminariów dzielą się także doświadczeniami oraz wynikami badań przeprowadzonych wśród mieszkańców poszczególnych gmin.
Pierwsze spotkanie w Stalowej Woli w ramach projektu odbyło się na auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli 22 listopada 2021 roku. – Dziękuję, że wspólnie możemy rozpocząć ten tydzień od ważnej debaty na temat rodziny w kontekście samorządowym. Nie mam wątpliwości, że Stalowa Wola w wielu swoich działaniach jest liderem wsparcia rodziny – od działań o charakterze majątkowym, inwestycyjnym, do tych najtrudniejszych, najbardziej wrażliwych działań dotyczących wsparcia przez wyspecjalizowane jednostki. Istnieje jednak w świadomości części mieszkańców naszego miasta przeświadczenie, że tu nie osiągnie się sukcesu. Dlatego proszę, żeby przyjąć na agendę tych warsztatów krytyczne spojrzenie na to co się dzieje w Stalowej Woli, by móc zdiagnozować problemy i wypracować rozwiązania, aby nasze rodziny faktycznie były szczęśliwe – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Drugi dzień warsztatów zaplanowany jest na 23 listopada. W ramach spotkania uczestnicy przedyskutują proponowane modele projektowania działań, komunikacji i współdziałania wszystkich instytucji aktywnych na poziomie wspólnoty gminnej w 6 obszarach funkcjonowanie rodziny (6OFR). Omówione też zostaną praktyczne narzędzia dokonywania zmiany, sposoby pomiaru skuteczności podejmowanych działań poprzez kierownictwo i zespół zarządzający.
Źródło: stalowawola.pl