Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRLu, znalazł się wśród wąskiej grupy gości Kongresu Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, który wpisywał się w wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
Inicjatywa była wyjątkową formą pamięci o wszystkich, którzy mieli swój udział w tworzeniu niezawisłej Rzeczypospolitej. – Czujemy się zobowiązani do utrwalania pamięci o tamtych dramatycznych wydarzeniach, przede wszystkim po to, aby one już nigdy się nie powtórzyły, ale też z wdzięczności dla ofiar tych wszystkich, którzy nie wahając się, położyli szalę własnego życia, zdrowia, własnej wolności, aby dzisiaj Polska mogła być suwerenna. Niezmiennie doceniamy wartość wolności i solidarności. Wiemy, że ona zawsze, w każdym czasie wymaga ofiary i troski. Młodzi ludzie muszą mieć wzorce, aby o nią dbać i dla nas niezmiennie pozostajecie Państwo wzorcami do naśladowania – mówiła Wojewoda Ewa Leniart do uczestników kongresu w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Uroczystość była okazją do wręczenia okolicznościowych monet NBP „Pamięci ofiar stanu wojennego”, a także do obejrzenia filmów, przygotowanych przez TVP 3 Rzeszów z cyklu „Twarze Wolności”, prezentujących sylwetki działaczy opozycji antykomunistycznej. Wśród przedstawionych postaci znalazł się również Henryk Kozik. Materiał filmowy był swego rodzaju hołdem złożonym wszystkim walczącym, symbolem pamięci o ich poświęceniu i przelanej za Ojczyznę krwi. Jak podkreślali organizatorzy, wszak to dzięki takim ludziom Naród Polski wyszedł zwycięsko z niejednej dziejowej próby. Sami zainteresowani podchodzą do tego bardzo skromnie, nie myślą o tym jak o bohaterstwie, tylko o czymś co po prostu trzeba było zrobić. – To były trudne czasy, które wymagały działania i odwagi – podkreśla Henryk Kozik, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRLu, od 1980 roku związkowiec NSZZ Solidarność, organizator podziemnej działalności związkowej w stanie wojennym, internowany, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB, kolporter wydawnictw podziemnych i uczestnik akcji plakatowych, działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy. – Balansowaliśmy na bardzo cienkiej linie. Wyjeżdżając po materiały do Wrocławia, Krakowa czy Warszawy miałem świadomość, jak jest to niebezpieczne. Wiedziałem, że w każdej chwili mogę już nie wrócić. Było to tym trudniejsze, iż w domu zostawała moja żona i małe dzieci. Wiedziałem jednak, że walczę po słusznej stronie, w imię najważniejszych wartości. O przyszłość kolejnych pokoleń, naszych dzieci i wnuków – akcentował Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie w przygotowanym przez TVP Rzeszów filmie.
List do uczestników tej wyjątkowej uroczystości skierował również premier Mateusz Morawiecki. – Szanowni Państwo, Bohaterowie naszej wolności, sprzeciwiając się komunizmowi, nie wahaliście się stanąć po stronie prawdy. Dawaliście świadectwo postawy, którą tak celnie ujął ks. Jerzy Popiełuszko – pozostaliście „ludźmi wolnymi duchowo w warunkach zewnętrznego zniewolenia”. Mieliście odwagę upomnieć się o polską suwerenność, prawo i godność człowieka (…). Podejmując działalność opozycyjną na tysiące sposobów, płaciliście za to wysoką cenę represji, internowania, więzienia, często emigracji. Tamte lata to ogromny bagaż przeżyć i doświadczeń setek Polaków, setek polskich rodzin. Także tych opłakujących ofiary stanu wojennego. Za to wszystko, dziś tu zebranym, a także tym, których tutaj brakuje, w imieniu własnym i Rady Ministrów, składam podziękowania i wyrazy najgłębszego szacunku – pisał w liście prezes Rady Ministrów.
Organizatorami Kongresu, który miał miejsce 10 grudnia, byli Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko oraz Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski. Uroczystość uświetnił spektakl w reż. Przemysława Tejkowskiego pt. „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.
Źródło: powiatbrzozow.pl