1.1 C
Jasło
sobota, 14 grudnia, 2024

Uroczystości ku czci pamięci płk. Cieplińskiego ps. „Pług” w Rzeszowie

W 108. rocznicę urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odbyło się odsłonięcie pomnika poświęconego jego pamięci. Inicjatorem upamiętnienia byli 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza artysty Wiesława Domańskiego poświęcony jest wybitnej postaci płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, żołnierza Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawalera Orderu Virtuti Militari i Orderu Orła Białego, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Usytuowany jest na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie. Monument przedstawia popiersie pośmiertnie awansowanego do stopnia płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP wraz z oznaką stopnia podpułkownika na pagonach oraz na lewej piersi munduru symbolem odznaczenia Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także czapce oficerskiej z Orzełkiem, wraz z oznaką stopnia podpułkownika. Na granitowym cokole umieszczone są odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 i symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz tablica memoriałowa rozpoczynająca się od cytatu za płk Cieplińskim:


„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. 
Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, 
jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. 
Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”

Podczas uroczystości dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie przedstawił postać płk. Łukasza Cieplińskiego.

Łukasz Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 r. w Kwilczu w Wielkopolsce. W 1929 r. wstąpił do Korpusu Kadetów w Rawiczu. Potem kształcił się w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. We wrześniu 1939 r. odznaczył się w czasie bitwy nad Bzurą. Otrzymał wtedy order Virtuti Militari. Walczył w obronie Warszawy. W 1940 r. związał się z konspiracją w Rzeszowie, gdzie był komendantem obwodu Związku Walki Zbrojnej, a następnie dowodził inspektoratem rejonowym ZWZ-AK. W 1945 r. przeszedł do Delegatury Sił Zbrojnych. W styczniu 1947 r. stanął na czele IV zarządu Wolność i Niezawisłość.

Został aresztowany przez UB 27 listopada 1947 r. Był okrutnie torturowany. Jeden z więźniów wspominał po latach: „Wielokrotnie Łukasza Cieplińskiego na przesłuchania wynoszono na kocu, gdyż miał połamane kości rąk i nóg, a później przynoszono do celi nieprzytomnego”. Nieludzko traktowano również innych członków ostatniego zarządu WiN. Zastępcy Cieplińskiego mjr. Adamowi Lazarowiczowi wybito zęby, kpt. Franciszek Błażej, szef działu propagandy miał ciągle ropiejące rany na nogach, a kpt. Józef Rzepka, szef działu politycznego został doprowadzony do obłędu. 

1 marca 1951 r. wieczorem w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałami w tył głowy zostali straceni członkowie IV zarządu WiN: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Następnego dnia rano zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

Fundatorami pomnika są: Fundacja PGE, Huta Stalowa Wola Polska Grupa Zbrojeniowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki, Szkoła Nauki Jazdy Wiraż. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie sfinansował tablicę. 

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Powiatu Rzeszowskiego i Prezydenta Miasta Rzeszów.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny upamiętnianego bohatera, władz parlamentarnych i samorządowych, wojska, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Klubu im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Było obecne duchowieństwo, strzelcy, uczniowie Korpusu Kadetów w Suchedniowie oraz zaproszeni goście. 

Główna część uroczystości odbyła się na terenie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, po której w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wręczono pamiątkowe statuetki i odznaki darczyńcom i wszystkim zaangażowanym w kultywowanie pamięci o płk. Łukaszu Cieplińskim i członkach IV Zarządu Zrzeszenia WiN. 

Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj