15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty

W podrzeszowskiej Świlczy odbyło się II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty. W ramach wydarzenia podobne konferencje zostały także zorganizowane w czterech innych województwach, a głównym tematem debat były formy edukacji wobec wyzwań przyszłości.

Oprócz Podkarpacia, forum odbywało się także w województwach − świętokrzyskim,  małopolskim i lubelskim. W debatach uczestniczyli przede wszystkim nauczyciele oraz kadra kierownicza szkół, a także uczniowie i przedstawiciele samorządu.

W spotkaniu organizowanym na Podkarpaciu, samorząd województwa reprezentowali: Stanisław Kruczek – członek zarządu, Jerzy Borcz – przewodniczący sejmiku województwa, Jerzy Cypryś – wiceprzewodniczący sejmiku województwa, a także radna województwa – Monika Brewczak. W konferencji uczestniczyli także m.in.: poseł na Sejm RP -Teresa Pamuła, wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart, wicewojewoda – Radosław Wiatr, Podkarpacki Kurator Oświaty – Małgorzata Rauch. Obecni byli również przedstawiciele wielu instytucji, samorządowcy, nauczyciele oraz młodzież.

Spotkanie rozpoczęło się od konkursu skierowanego do uczniów, którzy musieli wykazać się znajomością podstaw przedsiębiorczości. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez fundację Banku Gospodarstwa Krajowego – „empiria i wiedza” .

Dzisiaj to jest taka uczta duchowa i dla uczniów, i dla nauczycieli, gdyż spotykają się z przedsiębiorcami z samorządowcami, z marszałkiem, wojewodą, a więc z decydentami naszej podkarpackiej sceny politycznej i gospodarczej – mówiła Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich.

To konferencja na współczesne czasy, bardzo potrzebna. Jest młodzież, są samorządowcy, a także przedsiębiorcy. Edukacja, kształcenie młodzieży to nasza przyszłość – mówił podczas spotkania Stanisław Kruczek.

Walka z demografią, z tym, aby nas nie ubywało, aby młodzież nie wyjeżdżała, a zostawała w kraju, jest bardzo ważna. Musimy śmiało mówić o tym, że warto zostać w Polsce, że tu jest nasze miejsce. My – samorządowcy, rząd, rektorzy uczelni, nauczyciele – robimy dzisiaj wszystko, aby młodzież została w kraju – mówił Jerzy Borcz – przewodniczący sejmiku województwa.

Jesteśmy w tym momencie dziejowym, kiedy system edukacji musi odpowiadać na wyzwania cywilizacyjne – podkreślała z kolei wojewoda Ewa Leniart.

Po oficjalnym otwarciu forum i przemówieniach zaproszonych gości rozpoczęły się panele dyskusyjne. Młodzież rozmawiała z panelistami o przedsiębiorczości, o tym jak rozwijać swój biznes, na co zwracać uwagę, aby osiągnąć sukces. Nauczyciele zaś mogli wziąć udział w kilku innych debatach: „Projektowanie edukacji wobec wyzwań sztucznej inteligencji”, „Mózgi, sztuczna inteligencja i edukacja”, „Czy szkołą ma przyszłość?” oraz „Edukacja klasycna w XXI wieku”.

II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty to propozycja dla dyrektorów oraz nauczycieli, którzy budują dobrą szkołę i szukają drogowskazów na drodze zmian. Celem przedsięwzięcia jest aktualizacja wiedzy w zakresie kierunków doskonalenia kadr oświaty istotnych w kontekście wyzwań przyszłości, jak również stworzenie forum dyskusji i wymiany doświadczeń o formach i metodach uczenia się nauczycieli adekwatnych do ich potrzeb oraz potrzeb uczniów.

Organizatorem wydarzenia było Konsorcjum Wojewódzkich Placówek Doskonalenia Nauczycieli:

  • Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach;
  • Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie;
  • Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli;
  • Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Patronat nad wydarzeniem objęli:

  • Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów 
  • Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
  • Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj