5.4 C
Jasło
czwartek, 25 kwietnia, 2024

III Forum Słowacko-Polskie

O współpracy między polskimi i słowackimi regionami, efektach wspólnie zrealizowanych projektów, ale i o możliwościach w zakresie dalszej współpracy w kontekście Funduszy Europejskich, rozmawiają uczestnicy III Forum Słowacko-Polskiego, które odbywa się w Berdejoviskich Kupelach. Na Forum obecny jest marszałek Władysław Ortyl.

Polska i Słowacja od lat realizują wspólne projekty transgraniczne. Efektem tej współpracy jest rozwój regionów, podniesienie ich atrakcyjności i poziomu życia oraz korzyści dla mieszkańców. Dlatego dyskusja na Forum odnosi się między innymi do efektów współpracy transgranicznej, przygranicznej infrastruktury transportowej, obszarów, które powinny stać się wspólnym priorytetem, czy perspektyw rozwoju wzajemnych relacji.

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na wzajemne powiązania, które są efektem intensywnej współpracy między polskimi a słowackimi regionami:

Z regionami słowackimi mamy mnóstwo wypracowanych relacji, projektów, działań, a wszystko to dzieje się na przestrzeni ostatnich lat. Teraz musimy je na nowo zaktywizować. Do takich działań są jednak potrzebne fundusze, w tym z Unii Europejskiej. Myślę, że Program Polska – Słowacja, który nas łączy i pozwala realizować tę współpracę, w nowym rozdaniu Funduszy Europejskich będzie oddziaływał na nasze relacje z jeszcze większą mocą. Mamy bardzo dobre instrumentarium, mamy subregiony, mamy aktywność Europy Karpat, zmierzamy do Strategii Karpackiej, mamy w budowie Via Carpatię, ale mamy też projekty miękkie, relacje związane z dziedzictwem i kulturą oraz kwestie środowiskowe, które dla nas nie są bez znaczenia. To wszystko będzie nam pomagało tę współpracę realizować z właściwą dynamiką – podkreślał.

Marszałek zwrócił uwagę na to, że pandemia wzmocniła nas i stała się asumptem do pomocy Ukrainie:

Wszyscy chcemy, aby środki z Unii Europejskiej jak najszybciej trafiły do nas, bo my chcemy z nich korzystać. Pandemia nas doświadczyła, ale też wywołała efekt solidarności i współpracy, który szybko przeniósł się na wielki kryzys i dramat tego, co dzieje się na Ukrainie. My tak naprawdę wzmocniliśmy się, wykazaliśmy solidarność z Ukraińcami, a ta pomoc wypływa z pięknej idei solidarności – mówił.

Udział w dyskusji wzięli między innymi: Milan Majerský – przewodniczący Samorządowego Kraju Preszowskiego, Erika Jurinová – przewodnicząca Samorządowego Kraju Żylińskiego, Dušan Velič – sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Republiki Słowackiej, Rafał Baliński – dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej RP oraz Bogusław Waksmundzki – przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”. W forum wzięli udział także: Krzysztof Strzałka – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Słowackiej, Tadeusz Frąckowiak – konsul honorowy na Słowacji, Zdzisław Kowalczyk i Rafał Baliński z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Jerzy Polaczek – poseł na Sejm RP.

Głos zabrał także Marek Kuchciński, poseł na Sejm RP, który mówił o konieczności zaangażowania wszystkich sił do budowy współpracy między tymi dwoma krajami:

Wzmacnianie współpracy między naszymi państwami w kontekście całej Europy Środkowej ma szczególne znaczenie w dzisiejszym świecie i w aktualnej sytuacji politycznej Europy. Widzimy bardzo wyraźnie, że nakładające się na siebie ogromne kryzysy angażujące cały świat zachęcają nas, abyśmy myśleli bardziej lokalnie i utrzymywali te więzi i kontakty, które są rozrywane przez kryzysy gospodarcze, inflację, pandemię, czy wojny. Wszystkimi siłami władz publicznych – parlamentów, rządów, samorządów, ale i innych instytucji powinniśmy dbać o to, żeby ta współpraca rozwijała się. Perspektywy są znakomite, ale i wyzwania są duże – mówił na Forum poseł na Sejm RP – powiedział.

Województwo podkarpackie od 2008 roku aktywnie współpracuje z krajem preszowskim w zakresie budowy szlaku drogowego Via Carpatia, ale też w ramach Programu INTERREG. Zrealizowano wiele projektów wspólnych, jak chociażby uruchomiono kolejowe przewozy pasażerskie w relacji Rzeszów – Medzilaborce, w ramach Inicjatywy specjalnej „Pociąg do kultury”. Współpraca z krajem koszyckim w głównej mierze, opiera się natomiast o wspólny priorytet, jakim jest budowa szlaku drogowego Via Carpatia.

 I Forum Polska-Słowacja odbyło się 25 stycznia 2019 i zadebiutowało w trakcie drugiego dnia XII Forum Europa-Ukraina w G2A Arena w Jasionce. Organizatorami Forum Polska-Słowacja byli wspólnie Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Instytut Studiów Wschodnich, organizator krynickiego forum i Forum Europa-Ukraina.  II Forum Polska-Słowacja miało miejsce w lutym 2020 roku również w podrzeszowskiej Jasionce. Konferencja odbyła się pod hasłem: Wiarygodny sąsiad zza Tatr, jako warunek stabilności regionu. Forum Słowackie zakończyło się uroczystą galą i koncertem ukraińskiego zespołu folkowego Vizerunok. Podczas gali została wręczona nagroda specjalna II Forum Słowackiego, którą z rąk marszałka województwa podkarpackiego – Władysława Ortyla, odebrał poseł Zgromadzenia Narodowego Republiki Słowackiej – Martin Fedor. II Forum Słowackie zakończyło się ogromnym sukcesem. Dyskusje przyciągnęły liczne grono słuchaczy, którzy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w głosy specjalistów.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj