15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Inwestycje drogowe w Solinie

To kolejny bardzo ważny dzień dla Bieszczadów, dla gminy Solina, ale i dla całego Podkarpacia. Cieszymy się, że możemy poprawić dostępność południowej części naszego pięknego regionu – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch w czasie uroczystego rozpoczęcia robót drogowych w Solinie.

Przebudowa i rozbudowa 6-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 895 pomiędzy Soliną a Myczkowem będzie kosztować 53 miliony złotych. Właśnie wbito symboliczne pierwsze łopaty pod inwestycję.

Zaczynamy naprawiać drogi bardzo zaniedbane przez wiele lat w rejonie Bieszczadów zaczynamy naprawiać, remontować poszerzać, tworzyć ciągi pieszo-rowerowe. To są wielomilionowe inwestycje, tak jak ta dzisiejsza za ponad 50 milionów złotych. Ale już patrzymy w przyszłości mamy przed sobą kolejną inwestycję, bo otrzymaliśmy 70 mln złotych – a jej koszt to ponad 73 ml złotych – na drogę od Soliny w stronę Uherzec Mineralnych. W tym roku powinna być oddana kolejna droga z Polańczyka do Hoczwi. To są w tym rejonie najważniejsze drogi dojazdowe. Tuż obok powstaje kolej linowa za ponad 100 mln złotych. To wszystko sprawia, że  piękne Bieszczady stają się coraz bardziej atrakcyjne i coraz więcej osób chce tu przyjechać. Wszyscy oczekujemy, że będzie łatwy dojazd, będą parkingi, ścieżki piesze i rowerowe. My, jako samorząd województwa podkarpackiego to rozumiemy, zarząd i radni województwa decydując o tych wielkich środkach, aby składać projekty do kolejnych programów i uzyskiwać kolejne środki na rozwój – mówił w czasie uroczystości wicemarszałek Piotr Pilch – Tych inwestycji będzie więcej, bo to jest jeden z priorytetów zarządu województwa – zaznaczył wicemarszałek.     

Przebudowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej DW 895 na odcinku Solina – Myczków to część większego projektu, który ma znacząco poprawić podróżowanie w okolicach Jeziora Solińskiego. To już druga inwestycja rozpoczynana tam w tym roku. Od wiosny trwają prace budowalne przy przebudowie i rozbudowie DW 894 na odcinku Hoczew-Polańczyk.

Inwestycja na drodze wojewódzkiej 895 na odcinku pomiędzy Soliną a Myczkowem kosztować będzie 53,4 mln złotych. Aż 45,3 mln złotych to wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Realizacja projektu poprawi dostępność transportową południowej części Podkarpacia, szczególnie  Bieszczadów. Będzie miała duże znaczenie dla poprawy skomunikowania powiatu leskiego z resztą regionu.

Jak istotna jest droga i infrastruktura to my, tu w Bieszczadach, w Solinie świetnie wiemy. Ale  jak ważny jest przychylny stosunek do realizowania inwestycji to cały czas się przekonujemy. W imieniu mieszkańców chcę bardzo za to podziękować, za cały proces inwestycyjny rozpoczęty przez zarząd województwa, przez marszałka Władysław Ortyla, wspierany przez wicemarszałka Piotra Pilcha i naszego radnego Adama Drozda. W 2016 roku zwróciliśmy uwagę zarządu województwa na nasze potrzeby i od razu poczuliśmy wielką przychylność władz Podkarpacia. Już widać efekty tej przychylności – mówił w czasie uroczystości wójt gminy Solina Adam Piątkowski. My ze swojej strony dbamy o to, aby Bieszczady przygotować na rosnącą liczbę turystów. A chcę dodać, że w tym roku odwiedziło nas ponad 2 miliony turystów i to pokazuje, jak wielkie są potrzeby – dodawał wójt Piątkowski.

Droga pomiędzy Soliną a Myczkowem dzięki nowej formie skrzyżowań i nowym chodnikom podniesie poziom bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Nowa nawierzchnia diametralnie zmieni komfort podróżowania.

To kolejne wielkie wydarzenie. Tego,  że Bieszczady są ważne i atrakcyjne nie trzeba nikogo przekonywać. To jest kolejna wielka inwestycja na terenie Bieszczadów w tak krótkim czasie – mówił radny województwa Adam Drozd – Inwestycja Hoczew – Polańczyk dobiega końca i jest przepięknie przebudowana. Jestem przekonany, że droga w kierunku Leska także będzie rewelacyjna. To nie dzieje się bez przyczyny. Jest to konsekwencja super współpracy sejmiku województwa z zarządem województwa. Te inwestycje są największe od lat, to są inwestycje, jakich Bieszczady nie pamiętają, a ja jestem ogromnie zadowolony, że biorę w tym udział – mówił radny Drozd.

Wykonawcą prac jest firma Budimex S.A., a inżynierem kontraktu – Promost Consulting Sp. z o.o. Sk.Długość rozbudowywanego i przebudowywanego odcinka drogi wojewódzkiej to dokładnie 6,13 km, zlokalizowanych w gminie Solina w powiecie leskim. Koniec przebudowywanego odcinka znajduje się na połączeniu z wylotem na rondo przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 894, które tworzone jest w ramach porzebudowy drogi Hoczew – Polańczyk.

Przebudowa przebiega przez tereny rolniczo-turystyczne z zabudowaniami skoncentrowanymi

przede wszystkim w Solinie. Teren ten znajduje się w obszarze Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Dzięki rozbudowie i przebudowie drogi pomiędzy Soliną a Myczkowem poszerzona zostanie jezdnia do 7 m (2 pasy ruchu po 3,5 m), wykonana zostanie nowa konstrukcji jezdni. Rozbudowane zostaną istniejące skrzyżowania z drogami powiatowymi i drogami gminnymi.

W ramach inwestycji rozbudowany będzie także most na rzece San, powstanie mały most nad potokiem,  przepusty oraz chodniki, a także zatoki autobusowe. Przy drodze zabezpieczone zostaną osuwiska, skarpy oraz brzegi cieków wodnych. Dzięki inwestycji przebudowane i stworzone na nowo zostanie oświetlenie uliczne. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na jesień 2022 roku.

To kolejna duża inwestycja drogowa w tej części Podkarpacia. W kwietniu wbito łopaty pod rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 894 Hoczew-Czarna na odcinku Hoczew-Polańczyk. Inwestycja kosztuje 68 milionów złotych i współfinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020. Ponad 58 mln złotych pochodzi z Funduszy Europejskich, a 10 milionów złotych z budżetu Województwa Podkarpackiego. Przebudowanych zostało blisko 11 km drogi wraz z dwunastoma mostami na potokach górskich.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj