-0.6 C
Jasło
wtorek, 3 grudnia, 2024

Jaka przyszłość czeka podkarpackie rolnictwo i obszary wiejskie?

O nowych wyzwaniach dla rolnictwa i obszarów wiejskich w świetle wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020 rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się w PODR w Boguchwale.

Wyniki przeprowadzonego od 1 września do 30 listopada ubiegłego roku spisu rolnego zaprezentowała na wstępie konferencji m. in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wojewódzki komisarz spisowy. Podkreśliła, że pozyskana wiedza służy nie tylko do zobrazowania aktualnego stanu polskiego rolnictwa, ale pozwoli też wytyczyć kierunki jego rozwoju.  

– Prezentacja wyników ubiegłorocznego spisu i dokonanie analizy tego, co udało się ustalić to doskonała okazja do dyskusji nad wyzwaniami dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Wyniki tego przedsięwzięcia są niezwykle istotnym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować różne aspekty rolnictwa i porównać do stanu sprzed 10 lat – powiedziała Ewa Leniart.

Jak zaznaczyła wojewoda, podstawowym celem ubiegłorocznego badania statystycznego było dostarczenie informacji na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Konieczność przeprowadzenia spisu wynikała również z potrzeb informacyjnych krajowych użytkowników danych, a przede wszystkim z weryfikacji danych ze źródeł administracyjnych oraz z potrzeby aktualizacji operatu do przyszłych badań rolniczych realizowanych w okresach międzyspisowych.

Wojewoda zaprezentowała dane dotyczące gospodarstw rolnych, użytkowania gruntów i powierzchni zasiewów oraz zwierząt gospodarskich. Wyniki spisu omawiali również zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan oraz dr. hab. Ryszard Kata, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Według spisu liczba gospodarstw rolnych w województwie podkarpackim wyniosła 113,9 tys. i w porównaniu z wynikami Powszechnego Spisu Rolnego 2010, zmniejszyła się o 26,6 tys., tj. o 18,9%. Średnia powierzchnia ogólna gospodarstwa rolnego w 2020 r. to 5,8 ha (5,2 ha w 2010 r.), w tym użytków rolnych 4,9 ha (4,3 ha w 2010 r.).

W odniesieniu do 2010 r. w województwie podkarpackim odnotowano wzrost liczby gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha użytków rolnych (o 43,6%), w tym znacznie zwiększyła się liczba gospodarstw w grupie obszarowej 20-50 ha użytków rolnych (o 54,5%) oraz gospodarstw powyżej 50 ha użytków rolnych (o 58,1%). Spadek liczby gospodarstw odnotowano w grupie obszarowej 2-5 ha użytków rolnych – o 22,3%, 1-2 ha – o 21,4% i w przedziale 5-10 ha użytków rolnych o 19,2%.

W trakcie dzisiejszej konferencji odniesiono się również do wybranych aspektów Europejskiego Zielonego Ładu oraz potencjału województwa podkarpackiego w kontekście nowej perspektywy finansowej Wspólnej Polityki Rolnej. Wydarzenie zamknął panel dyskusyjny dotyczący szans i zagrożeń podkarpackiego rolnictwa. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów, Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz rolnicy.

Konferencja została zorganizowana przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie i Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale przy wsparciu Wojewody Podkarpackiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj