test
13.3 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Jubileusz Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Od 30 lat potrzebujący z Rzeszowszczyzny otrzymują wsparcie, które w ramach działalności charytatywnej i humanitarnej świadczy Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W jubileuszu podsumowującym trzy dekady aktywności organizacji uczestniczyła Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.

Obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta w kościele św. Rocha na rzeszowskim os. Słocina. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Wątroba, a po jego zakończeniu, uroczystości kontynuowano w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym. W ich trakcie, młodzież z II LO w Rzeszowie reprezentująca Szkolne Koło Caritas, w formie spektaklu przedstawiła sylwetkę Sługi Bożego Jacka Krawczyka. Na widowni zasiedli rodzice zmarłego przed ponad trzema dekadami działacza społecznego i katolickiego.

Następnie z rąk bp. Jana Wątroby oraz bp. seniora Kazimierza Górnego, pamiątkowe statuetki otrzymały osoby, które zaangażowały się w pomoc jaką organizował Caritas. 

Dyrektor ks. Piotr Potyrała dziękował ludziom, instytucjom i organizacjom, które przez minione lata uczestniczyły w pracy na rzecz osób potrzebujących. 

Szczególne podziękowania skierował w stronę swojego poprzednika ks. Stanisława Słowika, który stał na czele organizacji przez 28 lat.

  • To ty powtarzałeś nam, że nie wolno w miejscu stać. Trzeba iść z duchem czasu i się rozwiązać. Ty powtarzałeś, że trzeba czasem nie dojeść i nie dospać. Ty mówiłeś, że choć pieniądze w Caritas są potrzebne, to nie pieniądze w Caritas są najważniejsze – wyliczał.

Do uczestników wydarzenia zwróciła się także wojewoda Ewa Leniart. Podkreślała, że Caritas jest jest jedną z tych organizacji, w których polski rząd widzi partnera do współpracy na wielu płaszczyznach. 

  • Nie inaczej było w ostatnim czasie. To właśnie Caritas był pierwszą organizacją, do której zwróciłam się o pomoc, gdy zaczęliśmy obserwować wielki exodus ludności ukraińskiej, uciekającej przed rosyjskimi wojskami – mówiła wojewoda.

Wojewoda przypomniała działania jakie wobec przybyszów zza wschodniej granicy podjął Caritas oraz podziękowała kierownictwu i wolontariuszom pracującym w ramach wielu inicjatyw. 

  • Caritas uczy nas jak pozostać człowiekiem, nawet kiedy czasy są nieludzkie – zakończyła Ewa Leniart. 

Udział w jubileuszu wzięła udział wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt, wiceminister sprawiedliwość Marcin Warchoł. Byli także parlamentarzyści: senator Alicja Zając, senator Stanisław Ożóg, senator Zdzisław Pupa, poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, posłanka Maria Kurowska, poseł Kazimierz Gołojuch,  poseł Krzysztof Sobolewski, poseł Andrzej Szlachta. Obecny był marszałek województwa Władysław Ortyl. Nie zabrakło lokalnych samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, przedstawicieli wielu urzędów oraz organizacji, mediów, duchowieństwa i mieszkańców Podkarpacia. 

——

Rzeszowski Caritas rozpoczął funkcjonowanie 8 maja 1992 r., kiedy ówczesny ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej biskup Kazimierz Górny wydał dekret powołujący fundację do istnienia. Od początku, jej stery objął ks. Stanisław Słowik, a od dwóch lat dyrektorem Caritas jest ks. Piotr Potyrała.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj