test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Już niebawem rusza przebudowa drogi powiatowej w miejscowościach Łukowe i Tarnawa Górna wraz z obiektem mostowym przez rzekę Kalniczkę

W obecnej kadencji będzie realizowana jedna z największych inwestycji w dziejach powiatu sanockiego. Chodzi o przebudowę drogi powiatowej nr 2257R Tarnawa – Kalnica w km od 2+761,40 do 7+100,00  w miejscowościach Łukowe i Tarnawa Górna wraz z obiektem mostowym przez rzekę Kalniczkę w km 3+700,65.

Wartość zadania wynosi 23 975 599,00 zł, z czego aż 14 385 359,00 zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zadanie zrealizuje w ciągu trzech lat  firma Strabag Sp. z o.o. w trybie „Zaprojektuj i Wybuduj”.

W ramach inwestycji zostanie m.in. przebudowana droga na ponad 4-kilometrowym odcinku, wykonany chodnik o nawierzchni z kostki betonowej o długości 3 km. W planie jest również przebudowa zjazdów indywidualnych i publicznych, utwardzenie poboczy, wykonanie przejścia dla pieszych,  budowa obiektu mostowego, wykonanie odcinkowej kanalizacji deszczowej drenażowej oraz przebudowa przepustów pod drogą i zjazdami.

– Przebudowa drogi była konieczna, ponieważ jej obecny stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń – mówi Stanisław Chęć, starosta sanocki. – To historyczna inwestycja, z bardzo dużym dofinansowaniem zewnętrznym. Dziękuję radnym za pozytywne przyjęcie uchwały umożliwiającej realizację zadania oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do wsparcia inwestycji. 

Droga na odcinku Tarnawa – Kalnica ostatni raz była remontowana około 20 lat temu. Do tej pory niszczała, zagrażając bezpieczeństwu pieszych i kierowców.

– Z dużą satysfakcją przyjąłem decyzję Rady Powiatu o przyjęciu do realizacji inwestycji obejmującej przebudowę drogi wraz z obiektem mostowym w miejscowości Łukowe – mówi Krzysztof Strzyż, członek Zarządu Powiatu Sanockiego. – Jest to zadanie szczególnie ważne, nie tylko ze względu na fakt, iż podnosi jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców tej miejscowości, ale także zapewnia drożność komunikacyjną, co jest niezwykle istotne ze względu na zwiększające się natężenie ruchu turystycznego w Bieszczadach. Ponadto projekt obejmuje modernizację infrastruktury towarzyszącej, co niewątpliwie jest jego dodatkową wartością. Jako radny reprezentujący lokalne społeczności, będące beneficjentami tego przedsięwzięcia, chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego urzeczywistnienia. Szczególne podziękowania składam posłom z naszego regionu oraz władzom wojewódzkim: Pani Ewie Lenart – Wojewodzie Podkarpackiej za wsparcie udzielone z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dofinansowanie w wysokości ok. 15 mln zł, stanowiące 60% inwestycji, umożliwiło nam podjęcie decyzji o realizacji tego zadania. Są to kolejne środki rządowe, przekazane w obecnej kadencji, wspierające rozwój infrastruktury na terenie powiatu sanockiego i gminy Zagórz. Dziękuję również Zarządowi Powiatu Sanockiego, na czele z panem Starostą Stanisławem Chęciem oraz radnym Powiatu Sanockiego, którzy na sesji w dniu 27 kwietnia jednogłośnie podjęli uchwałę umożliwiającą realizację tego zadania. Cieszę się, że inwestycja, ważna nie tylko dla mieszkańców objętych nią miejscowości, ale pośrednio dla całego regionu, wydatnie przysłuży się do jego rozwoju.

Inwestycję wspiera także Gmina Zagórz, która wykonuje objazd przez miejscowość Olchowa, mający upłynnić ruch w czasie trwania przebudowy mostu. Wkład, jaki poniosła, to ok. 1,3 mln zł. Jest też duża szansa na wsparcie finansowe z Lasów Państwowych.

O efektach prac będziemy na bieżąco informować.

Źródło: powiat-sanok.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj