test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Klinika Psychiatrii Ogólnej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie po modernizacji

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie został oficjalnie oddana do użytku nowa, dodatkowa część Kliniki Psychiatrii Ogólnej wraz z odrębną Izbą Przyjęć. Dzięki temu zwiększyła się liczba łóżek, a pacjenci są leczeni w  bardziej przyjaznych i komfortowych warunkach. Koszt modernizacji to 1,2 mln złotych. Środki na remont pochodzą z budżetu samorządu województwa.

W otwarciu nowego odcinka kliniki psychiatrii uczestniczyli m.in: marszałek Władysław Ortyl, dyrektor szpitala KSW nr 1 Janusz Ławiński, dyrektor rzeszowskiego oddziału NFZ Robert Bugaj, a także Dariusz Mazurkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Ogólnej.

To dobra wiadomość, że dzisiaj oddajemy do użytku ten oddział w zmienionej, poszerzonej formule. Wiemy, jak powinna się zmieniać psychiatria, jak powinno się zmieniać podejście do pacjenta psychiatrycznego, wiemy też, jak duże są potrzeby w tym zakresie – mówił w szpitalu marszałek Władysław Ortyl.

Nowa część kliniki psychiatrii powstała w miejscu, gdzie wcześniej mieściła się klinika neurologii. Pomieszczenia zostały dostosowane do potrzeb pacjentów leczonych psychiatrycznie.

Oddział został przede wszystkim dostosowany pod względem zabezpieczeń, na przykład okien, które są foliowane, czy klamek, które są zamykane na klucz. Musieliśmy też stworzyć nieco inny układ pomieszczeń, więc niektóre ścianki działowe zostały poprzesuwane. Dostosowaliśmy do naszych potrzeb salę obserwacyjną. W całym oddziale został zamontowany monitoring, po to, żeby poprawić bezpieczeństwo personelu oraz pacjentów – mówi Mazurkiewicz

Dzięki pracom modernizacyjnym zwiększyła się liczba łóżek, a więc oddział może leczyć więcej pacjentów. To – zdaniem szefa kliniki psychiatrii – bardzo ważne, gdyż potrzeby w psychiatrii są ogromne.

Mieliśmy zakontraktowanych około 30 łóżek. W tej chwili tych łóżek, a więc miejsc jest 58. W poprzednich miesiącach mieliśmy pandemię, lockdowny, pacjenci żyli pod presją. Teraz mamy wojnę za granicą – kolejny czynnik stresogenny. Potrzeby nadal są duże, ale nasz komfort pracy, pod względem zabezpieczenia w liczbę miejsc znacznie się poprawił – mówił  Dariusz Mazurkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Ogólnej.

Jest to dla nas ważna inwestycja. Udało się ją przeprowadzić dzięki sfinansowaniu jej w całości z budżetu województwa podkarpackiego, za co dziękuję panu marszałkowi. Wierzę, że ta modernizacja przyczyni się do polepszenia opieki psychiatrycznej w Rzeszowie i dlapacjentów z okolic miasta – mówił dyrektor szpitala, Janusz Ławiński.

Cieszymy się z powiększenia tego oddziału. Jest to znacząca zmiana. Bardzo się poszerza możliwość leczenia pacjentów z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. To leczenie odbywa się bardziej lokalnie, co jest ważne  – mówił z kolei dyrektor rzeszowskiego oddziału NFZ, Robert Bugaj.

Marszałek Władysław Ortyl zapowiedział podczas otwarcia nowego odcinka psychiatrii, że to nie koniec zmian w klinice. W planach jest modernizacja I piętra oddziału, gdzie m.in. uzupełniony ma być monitoring, wyremontowane zostaną sanitariaty oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Do zadań Kliniki Psychiatrii Ogólnej KSW należy między innymi: diagnostyka i leczenie chorób psychicznych, zaburzeń nastroju, zachowania i emocji, świadczenie usług w formie konsultacji dla innych oddziałów KSW, innych szpitali, z którymi KSW ma zawarte stosowne umowy, policji (badanie osób zatrzymanych), zakładu karnego (badanie osób osadzonych), prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów innych uczelni, w tym studentów kierunku psychologia, prowadzenie staży dla lekarzy i psychologów, prowadzenie specjalizacji psychiatrycznej dla lekarzy, prowadzenie specjalizacji z psychologii klinicznej dla psychologów, prowadzenie badań naukowych we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, podnoszenie kwalifikacji i szkolenie personelu Kliniki.

Powstały w 1990 roku oddział psychiatrii jest jedynym takim oddziałem w regionie rzeszowskim. Pracuje całodobowo w systemie ostrego dyżuru. Obecnie jest w nim 58 łóżek. Obłożenie przez ostatnie 3 lata wyniosło ponad 115%. Dbając o większy komfort i bezpieczeństwo pozostałych pacjentów, przy oddziale powstała odrębna Izba Przyjęć, przeznaczona wyłącznie dla pacjentów psychiatrycznych.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj