4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Konferencja prasowa z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podziękowała operatorom za codzienne zaangażowanie w trudną i wymagającą pracę.

– Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie jest jednym z 17 takich centrów funkcjonujących w Polsce i mających bardzo istotne znaczenie dla systemu bezpieczeństwa wewnętrznego w naszym kraju – powiedziała wojewoda dodając, że w 2021 roku na numer alarmowy 112 obsługiwany przez rzeszowskie CPR wpłynęło ok. 849 tys. zgłoszeń, z czego ponad 531 tys. to zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane), co stanowi ponad 62% wszystkich zgłoszeń.  

– Niezwykle istotne jest to, abyśmy zwracali uwagę na prawidłowe wykorzystanie numeru 112, ponieważ jego blokowanie może skutkować tym, że osoba która znajduje się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, na ten numer się nie dodzwoni – powiedziała Ewa Leniart zaznaczając, jak istotne jest upowszechnianie wiedzy o numerze 112, który jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej i służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. 

Jak dodała wojewoda, w ubiegłym roku do poszczególnych służb została przekazana następująca liczba zgłoszeń: Państwowe Ratownictwo Medyczne – 128 120, Policja – 123 377, Państwowa Straż Pożarna – 14 587, pozostałe służby (Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Wodociągowe, itp.) – 41 407.

W ramach „odmiejscowienia” wewnętrznego systemu powiadamiania ratunkowego, operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsługują także zgłoszenia przychodzące z Polski. W ubiegłym roku operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsłużyli 37 282 zgłoszeń. Natomiast pozostałe centra powiadamiania ratunkowego przejęły z naszego terenu
15 278 zgłoszeń.

W 2021 roku w systemie powiadamiania ratunkowego nastąpiła ważna zmiana. Obok zgłoszeń skierowanych do numerów alarmowych 112 i 997, CPR przejęły obsługę połączeń kierowanych na numer 998. Wybierając numery alarmowe 112, 997 oraz 998 dodzwonimy się do operatorów numeru alarmowego 112, którzy na podstawie zebranych informacji zakwalifikują zgłoszenie, a następnie przekażą do właściwych podmiotów ratowniczych i podmiotów pomocniczych, którzy dysponują własne zasoby ratownicze na miejsce zdarzenia.

 – Numer alarmowy 112 ma szczególne znaczenie podczas trwającej aktualnie pandemii, gdzie centra powiadamiania ratunkowego stanowiły i dalej stanowią kluczowe ogniwo w kwestii obsługi zgłoszeń dotyczących COVID-19, a pracujący w nich operatorzy numeru alarmowego 112 wykazują duże zaangażowanie oraz rzetelność w realizacji swoich obowiązków służbowych, za co serdecznie dziękuję – powiedziała Ewa Leniart.

Wojewoda, w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, wręczyła wyróżniającym się operatorom tabliczki pamiątkowe jako podziękowanie za profesjonalizm, rzetelność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i codzienne zaangażowanie.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj