test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Konferencja Regionalna poświęcona Funduszom Europejskim dla Podkarpacia

Cieszę się, że możemy dziś konsultować program Funduszy Europejskich dla Podkarpacia. Chcielibyśmy takimi konferencjami i konsultacjami objąć cały region, by mieszkańcom było łatwiej sięgać po unijne pieniądze – mówił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl podczas konferencji zorganizowanej przez  PSST w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Spotkanie z samorządowcami rozpoczął marszałek Władysław Ortyl, mówiąc o najważniejszych, strategicznych inwestycjach, wśród których są drogi wojewódzkie, Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka, Szpital Uniwersytecki, Podkarpackie Centrum Nauki, Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Marszałek wymienił Bieszczady, obszar Błękitnego Sanu oraz Roztocze, wskazując na konieczność ich szczególnego wsparcia.

Chcemy, by dzięki dyskusji z samorządowcami szybciej wykorzystać te ponad 2 mln euro i wdrożyć wszystkie inwestycje, a co za tym idzie, wpłynąć na rozwój Województwa Podkarpackiego – mówił Władysław Ortyl.

Prezentację nowego programu regionalnego omówił Wojciech Magnowski – dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. Poinformował o priorytetach programu i szczegółowym rozlokowaniu unijnych środków. Sam program jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Po zakończeniu prezentacji rozpoczęła się debata z udziałem obecnych gości. Poruszono tematy m.in.   wsparcia finansowego dla szpitali oraz szkół i uczelni państwowych, padły także pytania o wsparcie dla szpitali powiatowych m.in. w Nowej Dębie oraz o formę wsparcia dla innych instrumentów terytorialnych dla zadań zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Jesteśmy w toku konsultacji i zachęcam do komentarzy, zgłaszania uwag. Najlepszą formą do kontaktu są formularze, przyjmowane do 4 lutego. Liczymy, że zarówno konsultacje jak i spotkania takie jak dziś, przyczynią się do składania przez państwa wniosków – zachęcał dyrektor Magnowski.

Po przeprowadzonej sesji pytań i odpowiedzi Magdalena Sobina – dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich omówiła szczegółowo zmiany w PROW 2014-2020. W swojej prezentacji przedstawiła zmiany programu oraz szczegółowo omówiła sześć działań operacji: „Gospodarka wodno-ściekowa”, „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”, „Scalanie gruntów”, „Zarządzanie zasobami wodnymi” oraz LEADER. Drugim etapem prezentacji było przedstawienie zmian w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Najbliższe konsultacje FEP zaplanowane są w Przemyślu , w Krośnie i w Tarnobrzegu. Dodatkowo 2 lutego odbędzie się internetowe wysłuchanie publiczne, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy województwa podkarpackiego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.rpo.podkarpackie.pl pod bannerem: Konsultacje społeczne. Znajduje się tam projekt programu oraz stosowne formularze, za pośrednictwem których można zgłaszać swoje uwagi do dnia 4 lutego.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj