O tym co już dał program „Podkarpacki Naturalny Wypas” oraz o planach na przyszłość dyskutowano w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale podczas konferencji podsumowującej efekty realizowanego przez samorząd województwa projektu.
W konferencji uczestniczyli Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele instytucji okołorolniczych, organizacji realizujących zadanie samorządu pod nazwą „Podkarpacki Naturalny Wypas III” oraz rolnicy i hodowcy z terenu województwa. Członek zarządu podkreślił rolę tego działania.
To najlepszy sposób na wsparcie cennych przyrodniczo terenów, wsparcie rolników, którzy ponoszą trudy gospodarowania na tych terenach, jak również sposób na integrację branży producentów bydła” – mówił Stanisław Kruczek.
Wartość programu potwierdzali również sami jego uczestnicy, którzy w jego ramach mają możliwość spotykania się, nawiązywania kontaktów, a dzięki takim konferencjom mają poczucie, że ich praca jest ważna.
W spotkaniu wziął także udział Jerzy Borcz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Zabierając głos przewodniczący wyraził uznanie dla realizatorów Programu oraz organizatorów konferencji.
Upowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa z pewnością poprawi efektywność Programu a długofalowo wzmocni jego skutki – mówił przewodniczący Borcz.
Obecny był także dr inż. Mateusz Kaczmarski, rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, która już od kilku lat współpracuje z samorządem województwa m.in. przy opracowywaniu założeń Programu „Podkarpacki Naturalny Wypas III”, realizując monitoring przyrodniczy w ramach programu, jak również służąc wsparciem merytorycznym działań.
W spotkaniu uczestniczył także Robert Pieszczoch, Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Janina Jasińska – Zastępca Dyrektora PODR.
Nad przebiegiem konferencji czuwał Piotr Kędrek, Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem, który nadzoruje realizację Programu PNW III. Władysław Kołodziej, prezes Regionalnego Związku Spółdzielni Produkcji Rolnej omówił zasady i możliwości organizowania się producentów bydła w nowoczesne formy współdziałania.
Dotychczasowe efekty Programu „Podkarpacki Naturalny Wypas” oraz plany na przyszłość omówił Maciej Pietrucha, Kierownik Oddziału Rolnictwa, Rybactwa i Rozwoju Wsi. Dr Marian Szewczyk z Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku przedstawił wyniki monitoringu przyrodniczego prowadzonego przez uczelnię na terenach objętych naturalnym wypasem zwierząt,
Artur Gluziński, specjalista z zakresu współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, poprowadził szkolenie dotyczące zasad sporządzania ofert realizacji zadania publicznego, określanie rezultatów oraz prawidłowego rozliczania prowadzonych działań.
Konferencja i przedstawione w jej trakcie prezentacje wzbudziły duże zainteresowanie.
Źródło: podkarpackie.pl