11.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Konferencja wojewody Ewy Leniart i podkarpackich samorządowców związanych z ruchem migracyjnym

Wojewoda Ewa Leniart oraz przedstawiciele przygranicznych samorządów organizujących punkty recepcyjne na Podkarpaciu podsumowali dotychczasowe działania związane z funkcjonowaniem punktów recepcyjnych i obsługą ruchu migracyjnego w regionie.

Od 24 lutego br. podkarpacki odcinek granicy przekroczyło już ponad 1 mln uchodźców. Podkarpacie – zgodnie z założeniami – jest województwem recepcyjnym. Na naszym terenie działa 6 punktów, w których osoby uciekające przed wojną mogą liczyć na pierwsze zaopiekowanie i wsparcie.

Pierwszy etap działań związanych z organizacją punktów recepcyjnych, pomocy medycznej, pomocy psychologicznej oraz transportu jest finansowany z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

– Na ten cel wojewoda podkarpacki, z rezerwy  ogólnej, otrzymał 13,9 mln zł i te środki finansowe są dystrybuowane do podmiotów współpracujących w zakresie funkcjonowania punktów recepcyjnych na terenie naszego województwa – powiedziała wojewoda Ewa Leniart

Na 6 punktów recepcyjnych w naszym regionie zaplanowano 4,36 mln zł. Do tej pory przekazano 3,1 mln zł dla 6 organów samorządu terytorialnego, które otrzymały polecenia organizacji takich punktów.

Jak podkreśliła wojewoda, kluczowym elementem – z uwagi na rolę województwa podkarpackiego jako regionu recepcyjnego – zapewniającego sprawny transfer osób do miejsc zakwaterowania przygotowywanych w kraju jest organizacja transportu. Logistyka transportowa oparta została o przewoźników kolejowych oraz autokary dysponowane przez Państwową Straż Pożarną. Natomiast ważną rolę pełni również tabor autokarowy wykorzystywany w ruchu wahadłowym pomiędzy przejściami granicznymi – punktami recepcyjnymi oraz dworcami kolejowymi. Na organizację tych działań zabezpieczono łącznie 4,89 mln zł.

– Dodatkowo zabezpieczone zostały punkty medyczne funkcjonujące zarówno na granicy, jak też w punktach recepcyjnych. W tym zakresie przeznaczona została już w tej chwili kwota 1,2 mln zł dla samorządu województwa podkarpackiego oraz powiatu sanockiego, czyli organów prowadzących stacje pogotowia ratunkowego w Przemyślu, Rzeszowie oraz Sanoku – poinformowała wojewoda. Jak podkreśliła, punkty medyczne od początku swojej działalności interweniowały 5023 razy, w tym 856 interwencji dotyczyło dzieci.

– Równie ważną kwestią jest kwota 600 tys. zł, które zostały przeznaczone na organizację pomocy psychologicznej dla uchodźców i tutaj stosowne dyspozycje zostały wydane dla starostów powiatowych: bieszczadzkiego, jarosławskiego, lubaczowskiego
i przemyskiego oraz prezydenta miasta Przemyśla – mówiła wojewoda.  

Ewa Leniart podkreśliła, że w związku z wejściem w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w przypadku wyczerpania środków finansowych z rezerwy ogólnej budżetu państwa, zadania określone w ustawie finansowane będą z Funduszu Pomocy. Fundusz ten powstał w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy.

– Działania mające bardzo szeroki wymiar są możliwe dzięki bliskiej współpracy z organami samorządowymi i chciałabym zaangażowanym samorządom bardzo serdecznie podziękować za to, że podjęły wyzwanie i tak sprawnie realizują nałożone na nich zadania w bardzo bliskiej współpracy zarówno z wojewoda podkarpackim, jak też ze wszystkimi agendami rządowymi, a w szczególności ze służbami mundurowymi – dodała.

O swoich doświadczeniach w organizacji punktów recepcyjnych mówili podczas konferencji prasowej przedstawiciele samorządów przygranicznych.

– Na terenie powiatu jarosławskiego funkcjonują dwa punkty recepcyjne – w Młynach i w  Korczowej. Największa liczba dobowa uchodźców przebywających w Młynach to 6 – 8 tys. osób  – powiedział starosta powiatu jarosławskiego Stanisław Kłopot, który podziękował wszystkim podmiotom zaangażowanym w sprawne funkcjonowanie punktów, służbom zapewniającym bezpieczeństwo, ale też wolontariuszom, którzy są ogromnym wsparciem w codziennych działaniach.

Głos zabrał również Wiesław Kapel – wójt gminy Lubaczów, na terenie której funkcjonuje przejście graniczne w Budomierzu oraz punkt recepcyjny w Krowicy Samej, oddalony ok. 3 km od granicy. Uzupełnieniem działań realizowanych w punkcie recepcyjnym jest pomoc uchodźcom przed samym przejściem granicznym Budomierz-Hruszew,  gdzie gmina Lubaczów we współpracy ze Starostwem Powiatowym, Państwową Strażą Pożarną oraz Caritas postawiła ogrzewane namioty Komendy PSP w Rzeszowie.

– Punkt recepcyjny w Krowicy Samej to miejsce, w którym koncentruje się współpraca wielu osób i wielu podmiotów – mówił Wiesław Kapel,  który również podziękował za zaangażowanie przedstawicielom samorządów, administracji rządowej, służb mundurowych, wolontariuszom, harcerzom, Caritasowi i wszystkim osobom, które aktywnie wspierają uchodźcom z Ukrainy.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj