15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Linia kolejowa Dębica – Jasło z opracowaniem naukowym

Bartłomiej Bańdur, student Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, opracował projekt inżynierski pn. „Nowa Linia Kolejowa Dębica – Jasło jako uzupełnienie infrastruktury transportowej południowo – wschodniej Polski”, w którym przedstawił zasadność budowy tej linii kolejowej.

Tematem pracy jest przedstawienie zasadności budowy linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło oraz planów funkcjonalnych na samej linii i na istniejących liniach przyległych. Jego zadaniem jej realizacja pozwoli nadrobić zapóźnienia komunikacyjne w regionie i będzie szansą na rozwój. Dzięki osiągnięciu prędkości 160 km/h umożliwi szybki dojazd do Krakowa (1 godz. 15 min.) i Rzeszowa (40 min.)

To przedsięwzięcie będzie swoistą „bramą”, przez którą postęp i rozwój wejdą do tej części Podkarpacia, niwelując wykluczenia i przyczyniając się do większej integracji społeczno – ekonomicznej z resztą kraju. Linia ta stałaby się także ważnym elementem współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, Europy Karpat i na kierunku północ-południe jako Rail Carpatia.

Student podziękował Staroście Jasielskiemu Adamowi Pawlusiowi za pomoc w przygotowaniu powyższego opracowania i udostępnione materiały.

Źródło: samorzad.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj