17.6 C
Jasło
piątek, 14 czerwca, 2024

LIST OTWARTY w sprawie funkcjonowania Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Humniskach

Szanowni Państwo.

Mając na względzie dochodzące do nas sprzeczne informacje dotyczące przyszłości Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Humniskach, Komitet Społeczny ds. Przedszkola Nr 1 w Humniskach wystosował list otwarty do Burmistrza Brzozowa, który został przekazany podczas spotkania z włodarzami naszej gminy.

Treść listu:

Szanowny Pan Szymon Stapiński

Burmistrz Miasta i Gminy Brzozów

LIST OTWARTY

w sprawie funkcjonowania Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Humniskach

Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowni Radni, Szanowni Państwo,

Działając  w  imieniu  zainteresowanych stron – rodziców, społeczności przedszkolnej i mieszkańców sołectwa Humniska Duża Strona zwracamy się do Pana Burmistrza w formie listu otwartego w istotnej dla nas sprawie. Od kilku tygodni dochodzą do nas sprzeczne wiadomości  dotyczące przyszłości  Przedszkola  Samorządowego  Nr 1 w Humniskach, które z jednej strony obejmują plany restrukturyzacji oraz remontu, z drugiej jednak zapowiadają przeniesienie naszego przedszkola w obręb Szkoły Podstawowej Nr 1 w Humniskach. Mieszkańcy zaczynają rozmawiać na ten temat, obawiają się, że gmina ma w planach sprzedać teren i budynek obecnego przedszkola lub przeznaczyć jego użytkowanie na inny cel, niż oświata. Dotychczas nikt z władz samorządowych nie potwierdził powyższych informacji, ale również nie zaprzeczył im.

W związku z powyższym, działając w ramach demokracji bezpośredniej, występujemy z inicjatywą obywatelską, zwracając się do władz samorządowych o wysłuchanie nas, podjęcie współpracy oraz zaangażowanie się we wspólny projekt, jakim jest zachowanie placówki przedszkolnej w obecnym budynku, aby w dalszym ciągu mógł służyć lokalnej społeczności. Tym samym pragniemy zwrócić się do Pana Burmistrza i Radnych z wnioskiem, by władze samorządowe podjęły decyzję o remoncie i pozostawieniu Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Humniskach w dotychczasowej lokalizacji. Jeżeli doszłoby do restrukturyzacji i wcielenia przedszkola w obręb szkoły, to automatycznie oznacza to likwidację samodzielnego Przedszkola, które stanowi piękną kartę historii dla wielu pokoleń mieszkańców. W takiej formie nigdy już nie zaistnieje na mapie placówek oświatowych i w naszym sołectwie.

Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Humniskach ma długą i ciekawą historię, którą warto i należy kontynuować. Jako placówka oświatowa została powołana do istnienia w 1959 roku, z siedzibą w budynku wybudowanym przez Kopalnictwo Naftowe. Obecnie jest placówką trzyoddziałową, a opieką i nauką objętych jest 75 dzieci.

Jako społeczność lokalna, interesująca się życiem społecznym na wsi, doskonale zdajemy sobie sprawę, że stan budowlany budynku przedszkola wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu, co niewątpliwie wiązać się będzie z poniesieniem przez organ prowadzący, a więc gminę, nakładów finansowych na ten cel, ponieważ potrzeb jest wiele: od remontu dachu przez wykonanie odwodnienia budynku i dokonanie wewnętrznego remontu. Jednakże korzyści dla lokalnej społeczności, płynące z tej inwestycji, warte są podjęcia działań, o które prosimy.

Działając jako społeczność lokalna, chcemy, by każde dziecko miało zapewniony wszechstronny i harmonijny rozwój, odpowiednie warunki do nauki i wypoczynku, dlatego zwracamy się do Pana Burmistrza  z prośbą  o dokonanie  podstawowych prac remontowych w budynku przedszkola, ponieważ dobro naszych wychowanków jest dla nas priorytetem, oraz o pozostawienie  Przedszkola Samorządowego Nr 1 w dotychczasowym miejscu.

Liczymy, że organizacja i zarządzanie Przedszkola przez jego Dyrekcję ukierunkowane będzie na dalszy rozwój placówki, a podejmowane działania służyć będą realizacji tego celu. Uważamy, że kluczowe zamierzenia można zrealizować, gdy panuje zgoda i efektywna współpraca ludzi i instytucji wspierających placówkę. Przy naszym Przedszkolu można zrealizować wiele ciekawych inwestycji, planów i programów edukacyjnych. Dzięki środkom zewnętrznym można wzbogacić bazę przedszkola, dokonać modernizacji, wybudować nowy, monitorowany  plac  zabaw przy Przedszkolu, dostosowując  go  do najnowszych standardów i wymogów. Uważamy, że plac zabaw byłby ważnym miejscem dla lokalnej społeczności, dla dzieci   ze  wsi, które   w  obecności   rodziców  mogłyby korzystać  z   takiej   infrastruktury, a  utworzenie  go   przy  Przedszkolu, jest jedyną szansą  na to,  aby  w ogóle mógł powstać i służyć mieszkańcom. Chcemy podkreślić, że remont i modernizacja Przedszkola to przyszłość naszych dzieci i wnuków. Dzięki pozyskiwaniu środków unijnych można realizować wiele ciekawych projektów, które przyniosą wymierne korzyści społeczności lokalnej i samej placówce. Remont przedszkola, o który zabiegamy, można wykonać w okresie wakacyjnym, gdy dzieci nie biorą udziału w zajęciach wychowawczych. Dodatkowo, niektóre prace zewnętrzne mogą być wykonywane także w okresie wiosennym i na jesień.

Pozostawienie przedszkola w obecnym budynku ma również znaczenie wychowawcze i psychologiczne dla najmłodszych dzieci, ich rodziców i dziadków. Reforma szkolnictwa, likwidując dotychczasowe gimnazja, wprowadziła 8 letnie szkoły podstawowe. Jeżeli gmina ma w planach wcielić przedszkole w obręb szkoły, to umiejscowienie w jednym budynku dzieci 3 letnich z rocznikami o wiele starszymi nie jest korzystne pod względem rozwojowym dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją drogę edukacyjną. Ponadto, w okresie pandemii takie działania nie są wskazane i zalecane.

Pragniemy także zwrócić uwagę, że w szkole nie ma odpowiedniego zaplecza gospodarczego i higienicznego dla małych dzieci, sanitariaty nie są dostosowane do ich potrzeb i wymagań. Szkoła nie ma oddzielnych pomieszczeń, by wcielić w swoją strukturę przedszkole, a takie działania wymuszają przeprowadzenie prac dostosowawczych i nakładu środków finansowych, które już teraz mogłyby być spożytkowane na remont przedszkola, na przykład  na  prace związane z odwodnieniem budynku. Dodatkowo, połączenie przedszkola i szkoły wymusiłoby nauczanie dzieci w systemie dwuzmianowym, co znacznie utrudniłoby funkcjonowanie wielu rodzinom.

Szanowni Państwo, w związku z tym, że dochodzą do społeczności lokalnej informacje, że na chwilę obecną prowadzone są rozmowy w sprawie przyszłości  Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Humniskach, zwracamy się do Pana Burmistrza, Radnych  i władz samorządowych o podjęcie stosownych działań zmierzających do przeprowadzenia remontu budynku Przedszkola i pozostawienie jego funkcjonowania w obecnym miejscu i w dotychczasowej formie prawnej, nie łącząc ze Szkołą Podstawową. Taka decyzja wydaje się najbardziej racjonalna i uzasadniona, satysfakcjonuje każdą stronę dialogu, społeczność przedszkolną, szkolną i mieszkańców sołectwa. Jeżeli gmina zamierza podjąć inne kroki prawne związane z przyszłością Przedszkola, to jako społeczność lokalna i mieszkańcy sołectwa Humniska  liczymy  na konsultacje społeczne w temacie i zorganizowanie spotkania z zainteresowanymi stronami.

Licząc na przychylność władz samorządowych pozostajemy z wyrazami szacunku.

Komitet Społeczny ds. Przedszkola Nr 1 w Humniskach

Najnowsze

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

  1. Szkoła w Humniskach nie spełnia żadnych norm aby „upchać” tam dzieci przedszkolne jak chce po cichutku Burmistrz bez jakichkolwiek konsultacji, zapytań a ludzie nic nie wiedzą co się za ich plecami robi. Dyrektor szkoły siedzi cichutko jak mysz pod miotłą bo po co się wychylać przed kolejną „oby” kadencją. Dzieci przedszkolne upchać do szkoły gdzie nie ma miejsca i warunków a dzieci szkolne przekierować na zmiany? A co z Rodzicami, którzy pracują? Jak niby to sobie pan Burmistrz wyobraża, że kto ich wyśle na daną godzinę do szkoły jak nie rano przed pracą? Jeśli nic z rozwalającym się budynkiem przedszkola nie robiono od 50 lat (budynek ma około 100 lat) to teraz trzeba się zabrać do roboty i wybudować nowy a nie kosztem dzieci i rodziców jak zwykle odstawić w Humniskach „manianę”. Do pracy pani Burmistrzu.

  2. Bardzo niepokojące, że ta sprawa do tej pory była tak po cichutku prowadzona. To przedszkole to kawał naszej jakże bardzo lokalnej historii, większość rodowitych humniszczan (duża strona) przecież tam uczęszcząła. Dobra wiadomość jest taka, że do wyborów samorządowych już tylko 1,5 roku, więc ciężko uwierzyć, że aktualny burmistrz będzie chciał strzelić sobie w kolano i zamieść tą sprawe pod dywan, skoro teraz powszechnie wiadomo w jak bardzo złym stanie jest budynek przedszkola. Normalne dzieciństwo naszych pociech jest najważniejsze i mam nadzieję, że będziemy mocno zjednoczeni w tej sprawie.

  3. Dobra wiadomość jest taka, że zostało 1,5 roku do wyborow samorządowych i jeśli burmistrz nie rozstrzygnie tej sprawy na korzyść mieszkańców to może sie pożegnać z jakimikolwiek poparciemi w humniskach. Wątpie, że chciałby sobie walnąć takiego samobója, chyba, że nie umie w polityke.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj