15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Materiały edukacyjne trafiły do ponad stu podkarpackich szkół!

Współpraca pomiędzy Fundacją Misji Obywatelskiej i Polskim Towarzystwem Bezpieczeństwa Narodowego zaowocowała stworzeniem skryptów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ich tematem są przekłamania i dezinformacja dotycząca polskiej kultury i historii. Trafiły do ponad stu wybranych szkół z terenu województwa podkarpackiego. Skrypty podzielone są na dwie części. 

Pierwsza teoretyczna przybliża ogólnie zagadnienia i kwestie definicji związane z dezinformacją, fake newsem, przekłamaniem czy propagandą, wskazując ich oddziaływanie i efekty zastosowania. Część praktyczna dotyczy konkretnych przypadków przekłamań/dezinformacji zaprezentowanych na materiałach źródłowych. Dotyczą one: błędnej nazwy „polskie obozy śmierci”, negacji Holocaustu, polskiej rusofobii czy sposobu prezentacji w rosyjskich mediach agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Ze względu na ochronę państwa polskiego jak również odpowiednią edukację i świadomość historyczną społeczeństwa został stworzony skrypt głównie dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie. 

Zaprezentowany materiał wskazuje w jaki sposób można manipulować historią i wiedzą o niej. Jak intencjonalnie prowadzona narracja historyczna zawierająca przekłamania może być wykorzystana do prowadzenia antypolskiej polityki. W przekazach medialnych można spotkać też użycie nie intencjonalnych zwrotów wynikających z powtarzanych błędów lub z niezrozumienia specyfiki historii. Takie wpisy prowadzą do utrwalenia przekłamań w przekazach medialnych i oddziaływają na tworzenie się negatywnych stereotypów wobec polskiego państwa i społeczeństwa. Z tych powodów istotne wydaje się zapoznanie młodzieży z przykładami rewizjonizmu historycznego i nabycie umiejętności rozpoznawania przekłamań.

Skład zespołu redakcyjnego:

– dr Adam Krawczyk – kierownik zespołu redakcyjnego,

– dr hab. Jarosław Tomasiewicz, prof. UŚ,

– dr Kamil Baraniuk,

– dr Michał Piekarski ,

– dr Karolina Wojtasik .

Materiały edukacyjne są dostępne również w wersji elektronicznej. Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt na fundacjamisjiobywatelskiej@gmail.com.

„Bezpieczna Kultura dla Młodych” to projekt koordynowany przez Fundację Misji Obywatelskiej, realizowany we współpracy z licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi instytucjami, który ma na celu stworzenie platformy uczestnictwa w życiu kulturalnym Polski dla młodych ludzi zainteresowanych polskim dziedzictwem kulturowym.

Patronaty honorowe | Piotr Mazurek – Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej; Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; dr Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki; Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego; Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem; Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie; Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Źródło: informacja prasowa

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj