14.6 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Miliony z Lasów Państwowych na drogi w gminie Nisko

Już niebawem rozpocznie się budowa nowej drogi gminnej, ulicy Jana oraz przebudowa drogi leśnej św. Jana w Nisku. Wspólna inwestycja Niżańskiego Samorządu i Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem będzie możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 2 milionów złotych, które Lasy Państwowe przekazały na ten cel z Funduszu Leśnego.

W ramach zadania zostanie utworzona ścieżka rowerowa od figurki św. Jana Nepomucena przy drodze nr 19 na osiedlu Warchoły aż do ulicy Słonecznej na osiedlu Grądy. Droga połączy rekreacyjne tereny na osiedlu Podwolina z terenami leśnymi, a jej długość to w sumie 1600 metrów.

Otrzymane środki to efekt współpracy Gminy i Miasta Nisko, Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem i Lasów Państwowych. Dzięki współdziałaniu Waldemara Ślusarczyka Burmistrza Gminy i Miasta Nisko, Andrzeja Tofilskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem oraz Zygmunta Byry Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie dotacja trafiła właśnie do Niska i przyczyni się do rozwoju infrastruktury drogowej na tym obszarze. Ogromny wkład w pozyskanie tych pieniędzy miał Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości, bez pomocy którego realizacja wyżej wymienionych projektów nie byłaby możliwa.

We wtorek 19 kwietnia przy figurze św. Jana Nepomucena w Nisku odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej ważnej inwestycji. Oprócz wszystkich wymienionych, zaangażowanych w pozyskanie środków osób w konferencji uczestniczyli również Zbigniew Kotuła Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Tomasz Maślach Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem.

– Dzisiaj nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie osobiste wstawiennictwo naszego ministra Marcina Warchoła, za co bardzo dziękuję. Nowa droga, która powstanie właśnie tu, gdzie dzisiaj stoimy, połączy ścieżkę rowerową do Nowosielca ze ścieżkami, które prowadzą do Zalewu Podwolina. Skomunikujemy całościowo te tereny. Mieszkańcy będą mogli w otoczeniu pięknej przyrody i przede wszystkim lasów dojechać do terenów rekreacyjnych – artykułował Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Podczas spotkania przekazano też symboliczny czek o wartości 1 980 000 złotych z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych.

– Lasy Państwowe zawsze starały się pomagać lokalnym społecznościom. Chcemy udostępniać lasy mieszkańcom, stąd działania polepszające tą drogową infrastrukturę. Z kolei jeżeli chodzi o środki z Funduszu Leśnego to pochodzą one głównie ze sprzedaży drewna i przekazywane są właśnie na wsparcie gospodarki poszczególnych nadleśnictw. Patrząc na Nisko miło jest widzieć, że pieniądze od Lasów Państwowych wykorzystywane są tak jak należy – informował Zygmunt Byra Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.  

To nie jedyna dotacja z Funduszu Leśnego, dzięki której polepszy się infrastruktura w gminie Nisko. Kolejne 970 000 zł zostało przekazane na przebudowę leśnej drogi „Skośnej”, biegnącej przedłużeniem drogi św. Jana.

– Razem z Burmistrzem Waldemarem Ślusarczykiem jesteśmy samorządowcami. Co tutaj po nas zostanie to jest nasze, naszych mieszkańców. Wszystko co robimy, robimy dla naszego społeczeństwa, a las jest dla ludzi, stąd działania w leśną infrastrukturę. Mamy wspólne zadanie z Gminą Nisko odnośnie ulicy Jana, ale mamy też zadanie polegające na unowocześnieniu drogi leśnej tzw. Skośnej, która z gruntowej zmieni się w drogę szutrową. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc w pozyskaniu tych środków – mówił Andrzej Tofilski Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem.

Podczas wtorkowego spotkania mowa była także o będącej w realizacji ścieżce pieszo-rowerowej do Nowosielca, na którą Lasy Państwowe przekazały w ubiegłym roku 1 000 000 zł.

– O tej ścieżce mówiło się tutaj odkąd pamiętam. Byliśmy świadkami wielu tragicznych zdarzeń na tej ruchliwej drodze. Dzięki tej inwestycji, która właśnie powstaje, będzie można z dużą łatwością dojechać do Niska z Nowosielca, łatwiej komunikować się poprzez ten ciąg pieszo-rowerowy, ale też powstanie wiele walorów turystyczno-sportowych – mówił Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.

Łącznie na realizację inwestycji w gminie Nisko i Nadleśnictwie Rudnik nad Sanem Lasy Państwowe przekazały w ostatnim czasie blisko 4 miliony złotych.

Źródło: nisko.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj