W środę, 23 marca br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Zespół Szkół w Bojanowie. W placówce szef MEiN spotkał się z uczniami klas IV-VIII oraz dziećmi z Ukrainy, które znalazły się w Polsce po wybuchu konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą.
Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w Bojanowie
– Polskim dzieciom jesteśmy winni wdzięczność, ale też jesteśmy z nich dumni, tak jak z nauczycieli i rodziców, którzy tak te dzieci wychowali – mówił minister Czarnek po spotkaniu z polskimi i ukraińskimi uczniami, którzy kształcą się w szkole w Bojanowie.
Szef MEiN podkreślał, że najlepszą metodą na włączenie ukraińskich dzieci do polskiego systemu edukacji jest tworzenie oddziałów przygotowawczych. Takie rozwiązanie umożliwi uczniom z Ukrainy naukę języka polskiego. Nie będzie również zaburzało kształcenia polskich dzieci.
Podczas wizyty w szkole w Bojanowie minister Przemysław Czarnek uczestniczył w zajęciach z polskimi i ukraińskimi uczniami. Zajęcia były tłumaczone na język ukraiński, aby umożliwić rozumienie treści oraz zadawanie pytań. Obecnie w placówce uczą się dzieci z domów dziecka z Mariupola, które zostały ewakuowane do Polski po wybuchu konfliktu zbrojnego. Zostały one włączone do poszczególnych klas Zespołu Szkół w Bojanowie.
W spotkaniu z szefem MEiN wzięli udział także: Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Wójt Gminy Bojanów Sławomir Serafin oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Bojanowie Zbigniew Glica.
Uczniowie z Ukrainy w polskim systemie edukacji
W wyniku eskalacji konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą każdego dnia do Polski przybywają ukraińskie dzieci w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Dzieci te są przyjmowane do poszczególnych klas i kontynuują kształcenie razem z polskimi uczniami. Mogą także uczyć się w specjalnych oddziałach przygotowawczych, w których nacisk położony jest na rozwijanie kompetencji językowych.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło rozwiązania, które ułatwiają otwieranie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Takie oddziały mogą być tworzone przez organ prowadzący lub kilka organów w porozumieniu zarówno w ramach infrastruktury szkolnej, jak i poza nią. Zajęcia będą realizowane zgodnie z podstawą programową, w miarę możliwości kadrowych i organizacyjnych.
Rekomendowany minimalny wymiar zajęć wynosi: w szkole podstawowej dla klas I-III – 20 godzin tygodniowo, dla klas IV-VI – 23 godziny tygodniowo, dla klas VII-VIII – 25 godzin tygodniowo; w szkole ponadpodstawowej – 26 godzin tygodniowo.
Zespół Szkół w Bojanowie
Zespół Szkół w Bojanowie powstał w 2012 r. W jego skład wchodzą szkoła podstawowa i przedszkole. Placówka pełni rolę nie tylko edukacyjną, ale stanowi także centrum życia kulturalnego i społecznego lokalnej wspólnoty. Zespół Szkół uczestniczy w wielu projektach i przedsięwzięciach. Uzyskał dofinansowanie m.in. w ramach programów: „Poznaj Polskę” i „Aktywna Tablica” oraz „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Źródło: rzeszow.uw.gov.pl