9.3 C
Jasło
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” rozdane

W Spółdzielczym Domu Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Władze Miasta uhonorowały ludzi kultury ze Stalowej Woli, którzy od wielu lat ją tworzą i promują. 11 maja 2022 roku podczas uroczystej Gali po raz 23. wręczone zostały Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” w dziedzinie kultury za 2021 rok.

„Gałązka Sosny”  to doroczna nagroda przyznawana wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury osobom, zespołom, animatorom, a także organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie Miasta Stalowej Woli lub działającym na jego rzecz. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, debiut artystyczny, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz kultura cyfrowa.

W tym roku laureatami Nagrody zostali:

W kategorii Literatura:

Elżbieta Ferlejko – autorka tomiku poezji pt. „Wędrującemu”, którego premiera odbyła się 25 października 2021 roku. Tomik otwiera nowy okres w twórczości poetki. Autorka oprowadza czytelnika po różnych kręgach tematycznych, a liryki zawarte w tomiku „pełnią rolę drogowskazu ku dalszemu i lepszemu życiu współczesnego człowieka”. Pani Elżbieta jest długoletnią członkinią Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”.

Aleksandra Knap – autorka tomiku poezji pt. „Islandia – zimowe lato”, który powstał po powrocie Pani Aleksandry z dwóch podróży do „Krainy Lodu i Ognia”. Za pośrednictwem tomiku Autorka przekazuje emocji, które towarzyszyły jej w trakcie podróży. Dzieli się nimi z odbiorcą poprzez fotografie, obrazy oraz słowa – wiersze.

W kategorii Wydarzenie kulturalne:

Edward Horoszko – muzyk, dyrygent, kompozytor, autor wielu opracowań, który tym razem podjął się przygotowania Koncertu Lasowiackiego, podczas którego wraz ze swoją 100-osobową grupą artystyczną zaprezentował „Małą suitę lasowiacką” Lutosławskiego, „Uwerturę” do opery „Flis” Moniuszki oraz lasowiackie pieśni ludowe. Koncert był hołdem dla wszystkich, którzy przyczynili się do zachowania dziedzictwa kulturowego ludu dawnej Puszczy Sandomierskiej oraz przypomnieniem twórczości kompozytorów inspirowanych folklorem Lasowiaków.

W kategorii Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki:

Jerzy Augustyński– założyciel i dyrygent Stalowowolskiego Chóru Kameralnego. Doktor sztuk muzycznych, dyrygent, pedagog, menadżer kultury, nauczyciel akademicki, zastępca dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, z którym nieprzerwalnie jest związany zawodowo od roku 1979.Uczestniczy, a także często przewodniczy  w pracach jury chóralnych i muzycznych przeglądów oraz konkursów. Jest też autorem szkolnych programów edukacyjnych z dziedziny muzyki. W roku 2020 obchodził 40-lecie swojej działalności.

W kategorii Kultura cyfrowa:

Romuald Chagowski – autor długofalowego projektu pn. „COP online – przeszłość, która jest wzorem dla przyszłości”, w ramach którego opracowano merytorycznie, poddano konserwacji i zdigitalizowano 75 zabytków będących świadectwem kulturowego dziedzictwa COP-u. Materiały zostały udostępnione w atrakcyjnej, cyfrowej formie na platformie www.zbiory.muzeum.stalowawola.pl.

Wszystkim osobom nominowanym i nagrodzonym gratulacje i nagrody wręczał prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj.

Uroczystość uświetnił koncert pt. „Miłosna Osiecka” w wykonaniu znanej aktorki filmowej, telewizyjnej i teatralnej oraz wokalistki – Katarzyny Żak wraz z zespołem.

Źródło: stalowawola.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj