15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Narada podsumowująca działalność podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej w 2021 roku

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w naradzie podsumowującej działalność podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej w 2021 roku.

W sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie odbyła dzisiaj się narada podsumowująca ubiegłoroczną działalność podkarpackich strażaków. W posiedzeniu uczestniczyli: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz – w formie wideokonferencji – komendanci miejscy i powiatowi PSP woj. podkarpackiego.

Spotkanie rozpoczął podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, który przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe. Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną oraz z zakresu IT przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia oraz st. bryg. Daniel Dryniak.

Obecni na naradzie goście podziękowali strażakom za rok ciężkiej, pełnej poświęcenia służby oraz za szybką i skuteczną pomoc niesioną mieszkańcom naszego regionu.

– Z dumą obserwuję Wasze profesjonalne podejście do realizowanych zadań – szybkość reakcji na zdarzenia, dostępność i skuteczność. Doceniam Waszą gotowość do podejmowania nowych wyzwań oraz strategiczne podejście do zagrożeń, jakie może nieść ze sobą przyszłość. To bardzo ważne, że poczucie bezpieczeństwa ludzi mieszkających na terenie województwa jest priorytetem we wszystkich podejmowanych przez Was inicjatywach. Po raz kolejny udowodniliście Państwo, że w pełnie zasługujecie na wysokie zaufanie społeczne, a swoimi efektywnymi działaniami oraz postawą stanowicie wzór do naśladowania – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas dzisiejszego posiedzenia.

Podsumowanie pracy podkarpackich strażaków to doskonały moment do uroczystego wręczenia symbolicznych aktów przekazania części pojazdów ratowniczych w 2021 roku. Przy tej okazji szef podkarpackich strażaków nadbryg. Andrzej Babiec podziękował za pomoc i dofinansowanie zakupów.

W ubiegłym roku za łączną kwotę ponad 20 mln zł ze środków finansowych, które pochodziły z budżetu państwa, budżetu województwa podkarpackiego, programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014–2020, wpłat z firm ubezpieczeniowych, środków pochodzących z rezerwy celowej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych a także środków samorządowych (Fundusz Wsparcia PSP) zakupiono i przekazano do użytkowania jednostkom organizacyjnym PSP województwa podkarpackiego pojazdy i sprzęt specjalistyczny.

Ponad 27 tys. interwencji w ubiegłym roku

W 2021 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do prawie 27 tysięcy zdarzeń. Ponad trzy czwarte z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem.

Przez cały miniony rok, 24 godziny na dobę strażacy wyjeżdżali do działań co 20 minut.

Ponad 4800 interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych.

Ponad 20 tysięcy interwencji, do których byli wzywani, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach było ogromne. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. Strażacy byli wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagali na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych. Usuwali skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.

Przez cały ubiegły rok czynnie uczestniczyli w działaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa. Ratownicy, praktycznie w każdym z powiatów naszego regionu, utworzyli przyszpitalne polowe izby przyjęć, dowozili żywność i leki rodzinom objętym kwarantanną. Strażacy pomagali także w organizacji punktów szczepień, przewozili medyków do pacjentów oraz, w razie potrzeby, pacjentów do punktów szczepień.

Na podstawie informacji Komendy Wojewódzkiej PSP. 

Fot. KW PSP.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj