test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Nowe ambulanse dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie

Przekazanie nowych ambulansów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie i podsumowanie funkcjonowania skoncentrowanej dyspozytorni medycznej i systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego to główne punkty konferencji prasowej wojewody Ewy Leniart.

W spotkaniu z mediami wzięli również udział wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski.

– Ostatnie dwa lata to czas bardzo trudny dla ochrony zdrowia, w tym także dla Państwowego Ratownictwa Medycznego. Z punktu widzenia władz regionu, władz miasta niezwykle ważne jest, aby troszczyć się o to, by ochrona zdrowia i ratownictwo medyczne dysponowały sprzętem, który gwarantuje sprawne realizowanie zadań i zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne – powiedziała wojewoda.

Jak podkreśliła Ewa Leniart, w związku z uruchomieniem dwóch edycji projektów dotyczących zakupu ambulansów wraz ze środkami ochrony osobistej i środkami do dezynfekcji dla zespołów ratownictwa medycznego, Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do wojewodów o wskazanie podmiotów, które mogłyby skorzystać z wymiany taboru karetek. Zgodnie z wytycznymi, wymianie podlegały najstarsze, minimum pięcioletnie ambulanse, należące do dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Do wsparcia w ramach środków finansowych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wytypowano Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie do zakupu 1 ambulansu – łączny koszt to 520 tys. zł.

Następnie z budżetu wojewody podkarpackiego dofinansowano zakup kolejnych dwóch ambulansów oraz sprzętu medycznego w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 na łączną kwotę 920 tys. zł, z czego na dofinansowanie zakupu dwóch ambulansów wraz z wyposażeniem przekazano łącznie prawie 740 tys. zł, natomiast na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu tj. 2 sztuk defibrylatorów oraz respiratora na wyposażenie ambulansów – 181 tys. zł.

Wsparcia udzieliło także miasto Rzeszów. Na dofinansowanie zakupu ambulansu sanitarnego przekazało 250 tys. zł.

– Cieszę się, że Rzeszów mógł dorzucić swoją cegiełkę do projektu, który jest wspierany z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców, w tym kontekście bezpieczeństwo zdrowotne, jest dla nas niezwykle istotne. W ten sposób budujemy nasze poczucie wspólnoty i troski o siebie – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Nowoczesne, sprawne ambulanse pozwalają zespołom ratownictwa medycznego na szybkie dotarcie do pacjentów potrzebujących pomocy, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego i niezawodnego taboru, wyposażonego w specjalistyczny sprzęt służący do ratowania ludzkiego życia. Średnia wieku pojazdów działających w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie podkarpackim wynosi 3 lata. Na przestrzeni ostatnich kilku lat odświeżenie floty ambulansów możliwe było dzięki m.in. cyklicznemu angażowaniu środków finansowych z budżetu wojewody, uruchomienia przez Ministerstwo Zdrowia „Programu wymiany ambulansów” oraz zakupu przez samorząd województwa podkarpackiego w 2020 roku 10 nowych karetek, który zrealizowano dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

– Bardzo dziękujemy i cieszymy się z dodatkowych środków, które wpływają do naszych instytucji wojewódzkich. W czasie walki z pandemią bardzo ważne jest wspomaganie naszych szpitali, wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego – mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Na temat nowych ambulansów wypowiedział się także Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

– Jest to sprzęt najnowocześniejszy, bardzo przydatny, nie tylko w walce z koronawirusem, ale w walce o życie naszego społeczeństwa – mówił.

Dyrektor WSPR dodał również, że karetki posiadają na wyposażeniu specjalne urządzenie przyspieszające dezynfekcję pojazdu, co w sytuacji wzrostów zachorowań na COVID-19 jest kluczowe dla dostępności ZRM w systemie. 

Podsumowanie funkcjonowania skoncentrowanej dyspozytorni medycznej

W drugiej części konferencji wojewoda Ewa Leniart podsumowała dotychczasowe funkcjonowanie skoncentrowanej dyspozytorni medycznej.

Województwo podkarpackie od marca 2021 r. stanowi jeden rejon operacyjny. Oznacza to, że 95 kołowych Zespołów Ratownictwa Medycznego, 1 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku oraz w okresie letnim karetka wodna na zbiorniku Solińskim dysponowane są z jednej dyspozytorni medycznej. 1 stycznia minął rok od kiedy dyspozytorzy medyczni stali się pracownikami Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego
w Rzeszowie (koncentracja nastąpiła 1 marca 2021).

– Chcę wyrazić podziękowania za zaangażowanie  dla dyspozytorów medycznych i ratownictwa medycznego, przy okazji też niezmiennie dla pracowników ochrony zdrowia na terenie województwa podkarpackiego za zaangażowanie w czasie zwalczania epidemii COVID-19 – mówiła wojewoda.

– Dyspozytornia medyczna w tym zakresie wykonała ogromną pracę. W ciągu roku odebranych zostało  265 tys. połączeń, natomiast 85 tys. razy zostały wysłane zespoły ratownictwa medycznego do zdarzeń związanych z nagłym zagrożeniem życia i zdrowia – dodała.

Ewa Leniart podkreśliła, że w szczycie  trzeciej i czwartej fali pandemii wartości liczbowe odebranych połączeń w dyspozytorni medycznej wzrastały dwukrotnie, co bezpośrednio przekładało się na zwiększoną liczbę wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego. Sytuacja ta sprawiła, że w 2021 roku uruchomionych zostało, w różnych okresach, 25 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego. Było to konieczne dla zapewnienia bieżącej realizacji zleceń wjazdów oraz zachowania  normatywnych  czasów dojazdu do zdarzeń.

Jednocześnie, w celu zapewnienia koordynacji karetek transportu pacjentów z COVID-19, w dyspozytorni medycznej uruchomione zostało dodatkowe stanowisko dyspozytora transportowego.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj