test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Nowy odcinek z Nowego Żmigrodu do Pielgrzymki został właśnie oddany do użytku

Prawie 9 kilometrów długości – taki odcinek drogi wojewódzkiej nr 993 z Nowego Żmigrodu do Pielgrzymki został właśnie oddany do użytku kierowców. Inwestycja była współfinansowana z Funduszy Europejskich i była realizowana w partnerstwie z Krajem Preszowskim na Słowacji.

Wicemarszałek Piotr Pilch mówił, że to ważne przedsięwzięcie, które jest elementem większego zamysłu rozbudowy infrastruktury drogowej na Podkarpaciu:

Kolejny odcinek ważnej drogi w naszym województwie został oddany do użytku, za co dziękuję dyrektorowi Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i Wykonawcy. Niestety drogi na południu naszego regionu nie są w najlepszym stanie. Jednak jako samorząd województwa widzimy te potrzeby inwestycyjne i podejmujemy przedsięwzięcia, które mają zmienić ten stan rzeczy. Obecnie powstaje droga S19 na Podkarpaciu. To arteria życia dla naszego województwa, druga obok autostrady A4. Dlatego musimy zbudować układ komunikacyjny dogodnych połączeń do węzłów tych dróg strategicznych z każdego miejsca naszego regionu, również i z tych – z terenu Beskidu Niskiego – z Krosna, Jasła i Sanoka. Ta droga jest właśnie elementem tego zamysłu. Chcemy żeby mieszkańcy i turyści mogli szybko i bezpiecznie się przemieszczać po całym regionie – mówił wicemarszałek Pilch.

W ramach przedsięwzięcia oprócz wymiany nawierzchni drogi wyremontowano istniejące skrzyżowania, pobocza i zjazdy, a w miejscowości Samoklęski powstał nowy chodnik dla pieszych. Wykonano też urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i udrożniono przydrożne rowy. Wykonawcą robót była firma STRABAG, a nadzór nad robotami pełniła Krośnieńska Dyrekcja Inwestycji. Wartość zadania wyniosła 12,7 mln złotych.

Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich zwrócił uwagę na dobrą współpracę ze stroną słowacką:

Tutaj jest świetna atmosfera do prowadzenia inwestycji. Korzystając z okazji chciałem podziękować kolegom ze Słowacji za współpracę na etapie programowania tego zadania. Dobra współpraca jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli chodzi o ubieganie się o dofinansowanie w ramach Programu Interreg, gdzie jest jedna kwota na całe zadanie realizowane po obu stronach granicy – powiedział Piotr Miąso.

Projekt był realizowany w partnerstwie z Krajem Preszowskim. Po stronie słowackiej został wykonany odcinek drogi znajdujący się na drodze II/556, o długości 7 kilometrów pomiędzy miejscowościami Fijaš i Lomné. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Adam Pawluś, starosta jasielski mówił o znaczeniu tej drogi dla mieszkańców południa Podkarpacia:

Ten odcinek drogi wojewódzkiej jest niezwykle ważny. Droga karpacka łącząca Wschód z Zachodem była w fatalnym stanie, ale dzięki temu, że jesteśmy blisko granicy, że mamy przyjazne stosunki z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji, udaje nam się realizować wspólne przedsięwzięcia w ramach zadań transgranicznych. Dziękuję zarządowi województwa za to, że przystąpił do tego programu. Dzięki temu dziś mamy piękną drogę i zabezpieczone środki na dalszy odcinek, co oznacza, że cała droga 993 będzie w doskonałym stanie. To jest sukces dla powiatu jasielskiego i wygoda dla wszystkich uczestników, którzy będą przejeżdżać przez nasz powiat – powiedział starosta.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj