4.1 C
Jasło
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Rzeszowie

Według informacji podanych płynących z ratusza, przy ul. Litewskiej powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób wymagających wsparcia, będą w nim przebywać także osoby chore na Alzheimera Dotychczas nie było w mieście takiej placówki. Przetarg już ogłoszono.

Na lokalizację ośrodka wybrano Ośrodek dawny hotel dla pielęgniarek. Miasto otrzymało ten budynek od urzędu marszałkowskiego, utworzono w nim 100 mieszkań komunalnych. ŚDS zostanie zorganizowany w stołówce dawnego hotelu.

Według Ireny Marszałek-Czekierda –dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie ŚDS jest konieczną inwestycją. „Nie ma w Rzeszowie takiej placówki zapewniającej wsparcie osobom chorym na Alzheimera oraz z innymi chorobami otępiennymi. Co ważne, ŚDS będzie także zapewniał pomoc dla opiekunów osób chorych, która jest również bardzo ważna”

W ośrodku będzie mogło przebywać 25 osób, cierpiących na różne choroby, związane z otępieniem umysłowym. Profesjonalna opieka i terapia będzie świadczona 8 godzin dziennie. Program terapeutyczny będzie dostosowany do potrzeb poszczególnych podopiecznych. Szczególny nacisk zostanie położony na zajęcia wspomagające funkcje językowe, poznawcze oraz samodzielność podopiecznych.

„Ten obszar opieki nie jest zagospodarowany w naszym mieście. Widzieliśmy potrzebę stworzenia takiego ośrodka, dlatego zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem o środki finansowe na tę inwestycję. Mamy już pozytywną rekomendację wojewody, liczymy na dotację z ministerstwa „  dopowiada Irena Marszałek-Czekierda – dyrektor MOPS w Rzeszowie.

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj