0.5 C
Jasło
sobota, 14 grudnia, 2024

Nowy zawód w Zespole Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni

– Dzięki podpisanej umowie patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni a Firmą Newborn Plastic S.C., od nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy otworzyć nowy kierunek kształcenia w Szkole Branżowej I Stopnia Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych – zapowiada Zbigniew Bogacz, dyrektor placówki.

Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych wykonuje maszynowo obróbkę materiałów z tworzyw sztucznych. Przygotowuje maszyny i urządzenia do pracy (zamocowanie odpowiednich narzędzi, wprowadzenie danych technologicznych).
Operator obsługuje i nadzoruje zarówno pojedyncze stanowiska, jak i ciągi produkcyjne używane do nadawania kształtu wyrobom. Ocenia jakość ich wykonania. Wykonuje przeglądy, regulację oraz konserwację maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Poddaje recyklingowi odpady technologiczne i produkcyjne z tworzyw sztucznych.

Podczas nauki uczeń zdobywa wiedzę m.in. na temat:

  • części maszyn i urządzeń, rodzajów połączeń, materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, środków transportu wewnętrznego, sposobów transportu i składowania materiałów, technik i metod wytwarzania części maszyn i urządzeń,
  • obróbki ręcznej i maszynowej, wykonywania podstawowych pomiarów warsztatowych,
  • posługiwania się dokumentacją techniczną maszyn i urządzeń, sporządzania szkiców  i rysunków, stosowania programów komputerowych wspomagających wykonywanie zadań,
  • rodzajów obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej, technologii kształtowania wyrobów przez obróbkę ręczną, mechaniczną, spajanie, plastyczne kształtowanie metali i ich stopów, oraz materiałów niemetalowych.

Po ukończeniu szkoły uczeń może pracować między innymi:

  • w firmach z branży chemicznej,
  • zakładach wielu dziedzin gospodarki przetwarzających tworzywa sztuczne,
  • w przedsiębiorstwach wykorzystujących w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, wymagające przygotowywania i ustawiania maszyn, urządzeń lub ciągów technologicznych,
  • w małych firmach, zatrudniających kilku pracowników, jak i w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych,
  • zakładach obróbki wykończającej wyroby z tworzyw sztucznych
  • na stanowiskach, sprawdzania i dokumentowania jakości wykonania wyrobów,
  • prowadząc własną działalność gospodarczą, wykonując różnego rodzaju wyroby czy półprodukty.

– Firma Newborn Plastic S.C. przystępując do współpracy ze Szkołą oferuje dla uczniów miejsca odbywania praktyk oraz realizowania części zajęć praktycznych w realnych warunkach produkcyjnych. Uczniowie po zakończeniu szkolenia i nauki będą mogli podjąć pracę blisko miejsca zamieszkania bez konieczności dalekiego dojazdu do Rzeszowa czy Mielca – wyjaśnia dyrektor.

Źródło: powiat.kolbuszowski.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj