test
25.4 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Historia naszej Ojczyzny obfituje w wydarzenia tragiczne, wśród których istotne miejsce zajmuje, trwający 123 lata, okres rozbiorów. Polacy, którzy nigdy nie pogodzili się z brakiem swojego państwa, walczyli o nie na różne sposoby, również chwytając za broń i stawiając czoła zaborcom w walce, także podczas Powstania Styczniowego.

Historycy szacują, że do armii powstańczej swój akces zgłosiło około trzystu tysięcy Polaków. Byli także wśród nich mieszkańcy ziemi jarosławskiej, którzy choć z innego zaboru, nieobjętego walkami, tak samo mocno kochali swoją Ojczyznę. Wielu uczestniczyło w oddziałach powstańczych, a wielu wspierało powstańców, dostarczając przez kordon graniczny żywność czy broń.

Dziś, na jarosławskim cmentarzu – przed tablicą poświęconą powstańcom, w tym najwybitniejszemu z nich, pułkownikowi Leonowi Czechowskiemu, oddajemy hołd, tym, których znamy, o których mogiły dbamy, ale także tym, którzy leżą w bezimiennych grobach, w miejscach wielu bitew i potyczek powstania styczniowego.

Cześć ich pamięci!

Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot

Źródło: powiat.jaroslawski.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj