5.5 C
Jasło
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Obchody XIV Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Rzeszowie

Miasto Rzeszów po raz czternasty włączyło się w Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. 

Uroczystości w całym województwie koordynowane są przez prof. Elżbietą Rączy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i UR oraz prof. Wacława Wierzbieńca z Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. 
W uroczystej modlitwie, którą poprowadził ks. dr Paweł Batory uczestniczyli przedstawiciele IPN Oddział w Rzeszowie prof. Elżbieta Raczy i dr Piotr Szopa, prezydent miasta Rzeszowa Krystyna Stachowska, Małgorzata Majka-Onyszkiewicz pełnomocnik wojewody podkarpackiego do sprawa Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego na czele z prof. Wacławem Wierzbieńcem, prof. Jan Pisuliński, doktoranci Instytutu Historii oraz studenci UR, delegacja Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Rzeszowie na czele z dyrektor Renatą Drozdowską oraz mieszkańcy Rzeszowa. 

27 stycznia spotkaliśmy się pod bramą cmentarza żydowskiego w Rzeszowie na ul. Rejtana, który został założony w 1849 r. Cmentarz ten został doszczętnie zdewastowany podczas II wojny światowej. Znajduje się tutaj nieliczne macewy oraz obelisk na grobie pomordowanych Żydów podczas Holokaustu, ufundowany w 1947 r. przez ocalonych Żydów rzeszowskich.  W tym miejscu złożono kwiaty i zapalono światło pamięci ku czci pomordowanych Żydów. 

Kolejnym punktem na mapie Rzeszowa był pomnik – głaz zlokalizowany na terenie nieistniejącego już, XVI-wiecznego cmentarza żydowskiego, zniszczonego w czasie II wojny światowej, obecnie nazywanego placem Ofiar Getta. Ustawiono go przy ścieżce w pobliżu dwóch synagog: tzw. staromiejskiej i nowomiejskiej. Na monumencie wmontowana jest także tablica pamiątkowa z inskrypcją mówiącą o tym, że w lecie 1942 r. gromadzono w tym miejscu Żydów przed wywiezieniem ich do obozów zagłady. W tym miejscu oddano hołd wywiezionym i straconym ofiarom holokaustu. 

27 stycznia 2022 r. obchodzimy również 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Głównym motywem obchodów rocznicowych jest początek zagłady w Auschwitz, która rozpoczęła się wiosną 1942 r. Wtedy to  Niemcy rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz, władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau. Delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie odwiedziła pomnik pamięci Ofiar Obozów Koncentracyjnych na terenie Cmentarza Komunalnego Wilkowyja.

Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj