W 141. rocznicę urodzin wielkiego Polaka, rodaka ziemi tuszowskiej, generała Władysława Sikorskiego odsłonięto i poświęcony mural upamiętniający jego postać.
Mural odsłonił dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie i Andrzej Głaz, wójt Gminy Tuszów Narodowy. Poświęcenia dokonał ks. Wiesław Konior, proboszcz tutejszej parafii pw. MBBW.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, radni gminy, przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze 82 Dywizji Armii USA, delegacja Jednostki Strzeleckiej im. gen. Władysława Sikorskiego w Mielcu, przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym, społeczność szkoły, uczniowie i rodzice mieszkańcy Tuszowa Narodowego oraz poczty sztandarowe.
W uroczystości uczestniczyła delegacja Aeroklubu Tuszowskiego Aviator, a przeloty na tuszowskim niebie wykonali piloci Góreckiego Stowarzyszenia Lotniczego.
Generał Władysława Sikorski urodził się 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym. By upamiętnić to wydarzenie rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej ufundował namalowanie muralu z wizerunkiem generała i jego żołnierzy na ścianie budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w jego rodzinnej miejscowości. To już drugie upamiętnienie tej wybitnej postaci, po Hyżnem, gdzie wychowywał i uczęszczał do szkoły w dzieciństwie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z Urzędem Gminy oraz Centrum Pamięci gen. Władysława Sikorskiego w Tuszowie Narodowym. Dzieło to zostało stworzone w związku z przypadającą w ubiegłym roku 140. rocznicą urodzin generała. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią oficjalne uroczystości zaplanowano obecnie.
Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka. Ma on w swoim dorobku wiele takich prac właśnie w formie murali lub drwenali, jest laureatem plebiscytu „Nieprzeciętni” i ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także ponad dwadzieścia zbiorowych.
Organizatorami uroczystości są: Wójt Gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Tuszowie Narodowym, Gminna Biblioteka Publiczna, Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl