test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Odznaczenie dla dr Moniki Brewczak

Zasługi dr Moniki Brewczak po raz kolejny zostały docenione. Tym razem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przyznał pani Monice w czasie Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 Cyklicznie odbywające się Triennale Malarstwa Regionu Karpat jest to bardzo ważna inicjatywa kulturalna – regionalna, jednak o wyraźnym międzynarodowym charakterze – podkreślił dr Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków podczas przedpremierowego zwiedzania wystawy w Zamku w Krasiczynie, zorganizowanej w ramach konferencji „Europa Karpat”. – Dzięki temu wydarzeniu możemy zapoznać się, ale i promować bieżące trendy w sztuce współczesnej, w tym przypadku: w malarstwie. Aspekt międzynarodowy jest tego potwierdzeniem, jako że możemy podziwiać dzieła artystów zamieszkałych na przygranicznych terenach Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Przedpremierowe zwiedzanie wystawy Srebrny Czworokąt 2021 poprzedziła uroczystość wręczenia medali i odznaczeń resortowych zasłużonym twórcom i ludziom kultury.

Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowanych zostało 12 osóbw tym dr Monika Brewczak z Sanoka.

Dr Monika Brewczak jest absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego oraz Międzywydziałowego Studium Muzykoterapii we Wrocławiu. Stopień doktora sztuki w dyscyplinie dyrygentura uzyskała na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Ukończyła również studia podyplomowe z emisji głosu /dyplom z wyróżnieniem/ na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, studia podyplomowe z logopedii na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, studia podyplomowe z pedagogiki kształcenia słuchu na Akademii Muzycznej w Warszawie, studia podyplomowe z wokalistyki solowej /dyplom z wyróżnieniem/ na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pracuje jako wykładowca na Uczelni Państwowej w Sanoku i nauczyciel dyplomowany w PSM w Sanoku.

Prowadzi bogatą działalność pedagogiczną i artystyczną. Wygłasza referaty, koncertuje oraz prowadzi warsztaty chóralne na konferencjach naukowych oraz w ramach programu „Śpiewająca Polska”. Jest znaną animatorką życia muzycznego – kompozytorką, autorką tekstów, wokalistką,  multiinstrumentalistką, założycielką, kierownikiem i dyrygentem kilku zespołów chóralnych; Zespołu SOUL, Chóru ANIMATO, Dziecięcego Zespołu SOULIKI, Chóru SONORES oraz dyrygentem Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej.

Z tymi zespołami /w szczególności z Zespołem SOUL/ koncertuje na terenie całego kraju i za granicą, wykonując muzykę z różnych epok i stylów, pieśni religijne, gospel, patriotyczne, dawne, kolędy, przeboje muzyki poważnej, rozrywkowej, piosenki ludowe wykonywane w wielogłosowych aranżacjach z repertuaru obejmującego około 300  pozycji.

Jest również autorką muzyki i tekstów pieśni religijnych i patriotycznych. Dużą popularność zyskały jej autorskie piosenki patriotyczne, które są wykonywane przez zespoły chóralne i solistów na terenie całego kraju oraz poza jego granicami i emitowane w TVP, Polskim Radio i Telewizji Trwam.

Prowadzone przez nią zespoły chóralne /w szczególności Zespół SOUL/ zajęły czołowe miejsca na około 50 prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach chóralnych. Ma w swym dorobku nagrania radiowe i telewizyjne, płyty CD.

Działalność artystyczna i pedagogiczna Moniki Brewczak była wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych wyróżnień należą:

  • Nagrody Miasta Sanoka /2002r. i 2008r./,
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” Ministra Kultury /2002r/,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej Ministra Edukacji Narodowej /2007r./,
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska /2008r./,
  • Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego /2008r. i 2018r./,
  • Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej  /2008r., 2014r. i 2017r./,
  • Odznaczenie papieskie Benemerenti /2012r./,
  • Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Edukacji Narodowej /2012r./,
  • Brązowy Krzyż Zasługi Prezydenta RP /2018r./,
  • Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości  Prezydenta RP /2018r./

Źródło: powiat-sanok.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj