Pierwsze ognisko grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na podkarpaciu stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym w gminie Ostrów, w powiecie ropczycko-sędziszowskim. Sytuacja ta miała miejsce w marcu br. Wówczas Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu.
Jednak od marca ciągle przybywa ognisk grypy w regionie, mowa już przynajmniej o kilku. Na liście między innymi Boguchwała (pow. rzeszowski) Głowienka (pow. krośnieński), Skołyszyn (pow. jasielski) i w Markowej (pow. łańcucki). Podano do informacji, że ognisko w Głowience pojawiło się wyniku sprowadzenia kur zakupionych w Boguchwale. Na wymienionych wcześniej terenach Powiatowi Lekarze Weterynarii prowadzą akcje likwidacji ognisk. Poza likwidacją ognisk wyznaczane są także o wiele szersze strefy tzw. obszary zagrożone, na które składa się najczęściej po kilka okolicznych miejscowości. Ponad to prowadzona jest perlustracja (kontrolę gospodarstw) terenu zapowietrzonego.
Ze względu na stałe zagrożenie grypą ptaków wynikające ze stwierdzanymi także w województwie podkarpackim ogniskami tej choroby, 12 kwietnia 2021 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowane zostało posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Podczas tego spotkania omówiono aktualną sytuację epizootyczną oraz podejmowana działania mające na celu zwalczanie wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz ograniczające jej rozprzestrzenianie. Jednym z takich elementów jest czasowe ograniczenie organizowania w woj. podkarpackim (do odwołania) targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem ptaków, które na wniosek Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii ustanowiono w drodze rozporządzenia Wojewody Podkarpackiego Nr 12/2021 z 12 kwietnia 2021 r.
źródła: Podkarpacki Urząd Wojewódzki i Powiatowy Lekarz Weterynarii