test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

OSP Dylągówka z nowym wozem strażackim

Druhny i Druhowie z OSP Dylągówka będą jeździć do akcji nowym wozem strażackim. To kolejny taki pojazd, który w ostatnim czasie trafił na wyposażenie strażaków z gminy Hyżne.

– Dla mnie to szczególna chwila. Cieszę się, że w długiej historii OSP Dylągówka jest taki moment, kiedy nowy wóz strażacki trafia do tej jednostki – mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas uroczystości poświęcenia pojazdu.

Wojewoda przypomniała, że nowy sprzęt trafił do gminy Hyżne dzięki mechanizmowi przygotowanemu przez Parlamentarny Zespół Strażaków (któremu przewodniczy podkarpacki poseł Zbigniew Chmielowiec), Komendantowi Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

⁃ To te instytucje stworzyły dobry system finansowania, który daje możliwość wymiany wozów strażackich dla wielu jednostek OSP w Polsce, ale przede wszystkim – tym na Podkarpaciu – bo my budujemy nasz system bezpieczeństwa i dla mnie szczególnie ważne jest to, że w naszej gminie kolejna jednostka otrzymuje nowy wóz – dodała Ewa Leniart.

Wojewoda zwróciła także uwagę na szeroki zakres działań straży pożarnej, której funkcjonowanie wykracza daleko poza określone ustawą obowiązki.

⁃ To prawdziwy fenomen na skalę europejską. Na ten system, którzy u nas tak dobrze działa, z zazdrością spoglądają przedstawiciele wielu państw naszego kontynentu – przyznała wojewoda.

Ewa Leniart przypomniała także o istnieniu systemu wsparcia druhów OSP, którzy przeszli w stan spoczynku. To dodatek emerytalny w kwocie 200 zł miesięcznie przysługujący ratownikom z określonym stażem z tytułu czynnego członkostwa w ochotniczej straży pożarnej. Został wprowadzony ustawą o ochotniczych strażach pożarnych, która obowiązuje od nowego roku.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj