test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Otwarto Centrum Przesiadkowe w Kolbuszowej

Centrum Przesiadkowe w Kolbuszowej zostało oficjalnie otwarte. Podróżni mogą korzystać z wielofunkcyjnego budynku dworca, przystosowanego do osób z niepełnosprawnościami, starszych i podróżujących z dziećmi.

Nowoczesne centrum przesiadkowe z częścią usługową i administracyjną powstało w wyniku przebudowy obiektu przy ul. ks. Ruczki. Główne założenia przedsięwzięcia to poprawa standardu obsługi podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i podróżnych z dziećmi, poprawa bezpieczeństwa oraz wyglądu budynku i modernizacja towarzyszącej mu infrastruktury. Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,5 mln zł. Zadanie zostało dofinansowane ze środków programu Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej i Regionalnego Programu Operacyjnego.

W dzisiejszej uroczystości wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– To szczególny moment nie tylko dla miasta Kolbuszowa, ale też dla całego powiatu z tego względu, że centrum przesiadkowe jest bardzo istotne również dla miejscowości otaczających. Nowoczesny obiekt to wysoki standard świadczonych usług i udogodnienia dla wszystkich grup podróżujących – powiedziała wojewoda podkreślając, że niezwykle ważne jest to, by całe Podkarpacie, także powiaty i miejscowości które są w niewielkiej odległości od Rzeszowa były dobrze i sprawnie połączone komunikacyjnie.

Budynek dworca przez wiele lat był własnością Polskich Kolei Państwowych. Ze względu na zły stan techniczny obiektu, burmistrz Kolbuszowej w 2013 r. podjął działania zmierzające do  przejęcia budynku wraz z terenami przyległymi. Wieloletnie starania zaowocowały nieodpłatnym przekazaniem dworca Gminie Kolbuszowa w 2017 r.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia budynek dworca oraz teren wokół niego rozszerzył swoje funkcje. Wykonane zostało zadaszenie nad placem manewrowym i przystankami autobusowymi. Zmienił się układ i przeznaczenie pomieszczeń obiektu. Przestrzeń stała się bardziej funkcjonalna i dostosowana do potrzeb pasażerów.

W gruntownie zmodernizowanym dworcu znajdują się teraz: poczekalnia krótko i długoterminowa, kącik zabaw dla dzieci i pokój dla matki z dzieckiem, zaplecze sanitarne, pomieszczenie na minibar, świetlica dla młodzieży z punktem bibliotecznym oraz pomieszczenia dla Zakładu Aktywności Zawodowej, Centrum Monitoringu, Straży Miejskiej, Działu Świadczeń Rodzinnych MGOPS, biura podróży, a także pomieszczenia przeznaczone pod działalność stowarzyszeń oraz pokój wypoczynku dla kierowców z dostępem do zaplecza kuchennego.

– Dziękuję za wsparcie tej inwestycji. Dzisiejszy dzień jest dowodem, że marzenia się spełniają. Nie kończymy na tej inwestycji, gdyż jesteśmy dopiero w połowie drogi. Jest to wielki sukces Kolbuszowej. Chciałem podziękować i pogratulować wszystkim tym, dzięki którym ten dworzec powstał – mówił poseł na sejm RP Zbigniew Chmielowiec.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele samorządu województwa: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus oraz władze miejskie i mieszkańcy Kolbuszowej.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj